Plzeň dokončila další úsek cyklostezky. Část z Plzně do Zruče je nyní bezpečnější

Zveřejněno v Z regionu
Od - středa, 23. listopad 2022 12:38
Plzeň dokončila další úsek cyklostezky. Část z Plzně do Zruče je nyní bezpečnější foto: Stanislav Rauch

Bezpečně na kole z Plzně do Zruče. To přináší dokončený úsek cyklostezky za Bílou Horou. Nový úsek v šíři třech metrů a délce 248 metrů umožní objet pro cyklisty nebezpečnou část na ulici 28. října. Město má již cyklostezku zkolaudovanou. Celkové náklady na její stavbu činily čtyři miliony korun včetně DPH.

„Nově vybudovaná část navazuje na cyklistickou stezku do obce Zruč–Senec, která kopíruje danou silnici II/231. Byť se jedná o poměrně krátký úsek za místní částí Bílá Hora, je stěžejní pro bezpečnost cyklistů a pěších, jelikož nemusí využít frekventované silnice. Opačný konec je navázán na účelovou komunikaci – lesní cestu, která vede v prodloužení ulice Zručská cesta,“ vysvětlil technický náměstek primátora Plzně Pavel Bosák, do jehož gesce patří odbor investic, který měl stavební akci na starost.

„Na nevhodné ukončení stezky od Zruče-Sence si cyklisté často stěžovali, proto jsme hledali řešení, jak na stávající úsek navázat,“ uvedl Jan Hakl, vedoucí Úseku veřejné dopravy a cyklodopravy Správy veřejného statku města Plzně.

Nový úsek je součástí cyklistických komunikací využívaných nejen pro rekreační jízdu, ale také pro běžnou dojížďku do práce či do školy. I proto bylo při nové cyklostezce vybudováno veřejné osvětlení, které navazuje na to stávající podél Zručské cesty. Přibylo celkem devět ocelových stožárů vysokých šest metrů s úspornými LED svítidly svítícími jen do spodního poloprostoru.

Tři metry široká stezka pro pěší a cyklisty s asfaltovým povrchem je lemována betonovým krajníkem. Stavba byla kromě vlastních zdrojů města Plzně financována z dotačního programu IROP z projektu Cyklostezky Plzeň, etapa 2022. Město na něj získalo dotaci ve výši devět milionů korun. Obsahoval dva úseky – cyklostezku Křimice-Malesice a Bílou Horu, na kterou putovalo z IROP 2,88 milionu korun.