Plzeň hostí Český FEMAD!

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - sobota, 13. květen 2023 09:35
Plzeň hostí Český FEMAD! Foto: Marek Velebný

Poděbradský FEMAD zná asi většina z nás. Takzvaná „přehlídka odmítnutých“ je složena z inscenací, které byly uvedeny na národní přehlídce činoherního a hudebního divadla Divadelní piknik ve Volyni, ale „neprobojovaly“ se na Jiráskův Hronov. Určitě si tyto soubory zaslouží ještě druhou šanci a právě proto je tu moravské zemské kolo FEMADu – Divadelní festival Ludmily Cápkové v Kroměříži a nově také festival Bez zbytečnejch řečí, který se letos poprvé koná jako české zemské kolo FEMADu, a to právě v naší metropoli v divadlech Alfa a Dialog od 11. do 14. května. Festival Bez zbytečnejch řečí - české zemské kolo FEMADu - je poctou Františku Zborníkovi a Josefu Pelechovi.

Letošní Český FEMAD zahájila ve čtvrtek inscenace Kráska z Leenane, prvotina anglického dramatika Martina McDonagha (1970) se silnými irskými kořeny. Kráska z Leenane mu otevřela cestu na světová jeviště. Hru nastudoval pražský soubor RiYo.
Děj se odehrává v zapadlém irském venkovském stavení, kde jsou omezené možnosti komunikace. Osou příběhu je vzájemný vztah dvou silných osobností – matky a její stárnoucí dcery. Vzájemně se potřebují, ale každá z nich si chce vydobýt co největší prostor pro svoji osobní svobodu. Krutost a škodolibost jejich vzájemných střetů pramení z panického strachu ze samoty a z touhy po štěstí. Vztahy se ještě vyhrotí, když do jejich života vstoupí muž. Souboj o osobní štěstí se změní v nepokrytou válku... Mluví se o prkotinách, o všedních věcech, ale někde mezi řádky člověk vytuší, že se stalo něco krutého, o čem se ví, ale mlčí. Jde o drsnou hru se svérázným, až černým humorem.

V pátek mohli zájemci navštívit představení Set.kání (300 mg kofeinu), Ťuk ťuk od francouzského autora Laurenta Baffieho (ĎAS Klouzák Postoloprty) a Kyanid o páté od Pavla Kohouta (DS Vojan Desná – Mladá haluz).

Diváci se dále můžou těšit v sobotu 13. 5. na Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho (Hraničář Rumburk) od 13:00, Hrdý buď, žes... (VDS LIPANY) od 16:00 a v neděli 14. 5. od 11:00 Kdo hledá Charlottu Borgah (Divadlo NaOko, Praha). Všechna představení se hrají v Divadle Dialog.

V rámci festivalu jsou divákům nabízena také tři inspirativní nesoutěžní představení: v pátek Adresát neznámý plzeňského divadla JakoHost, v sobotu O broucích a lidech pražského Tanečního divadla BUFO (hraje se v Divadle Alfa!) a v neděli úspěšná inscenace Důkaz divadla Tyjátr Horažďovice.

Český FEMAD
Myšlenka Českého FEMADu, českého předkola celostátního poděbradského FEMADu vznikla již před lety. Několik pokusů dokonce už proběhlo v České Třebové (2017 a 2018), ale bez dalšího pokračování. Moravské zemské předkolo FEMADu konané v Kroměříži jako Divadelní festival Ludmily Cápkové organizovaného místním divadelním spolkem Kroměříž se úspěšně koná už od roku 2008. Téma obnovení Českého FEMADu se znovu otevřelo při konání FEMAD Poděbrady v roce 2022 a padlo na úrodnou půdu. A tak plzeňští diváci můžou zhlédnout divadelní inscenace, na které by se jinak asi jen těžko dostali.

Na festivalu pracuje sedmičlenný lektorský sbor. Lektoři zhlédnou všechna soutěžní představení a účastní se následných diskusí v kruhu. Každý z lektorů je patronem jedné soutěžní inscenace. „Besedy v kruhu“ je pozoruhodný diskusní formát, který by měl účastníkům poskytnout zpětnou vazbu k jejich představení; byl převzat z celostátního FEMADu v Poděbradech. Beseda v kruhu se bude konat po každém představení v prostorách garáže (nachází se přímo proti vchodu do Dialogu), její začátek se přizpůsobí potřebám hrajícího souboru (který musí v mezičase zbourat, případně se občerstvit). Beseda se nazývá "v kruhu" proto, že je stejný čas věnován každé složce (dramaturgii, režii, scénografii, hereckým výkonům aj.). K tomu dostává prostor k vyjádření kdokoli z přítomných. Diskusi nevede lektorský sbor, ale moderátor, v Plzni Robert Kunesch, který ji usměrňuje – dodává odvahy diskutujícím, uděluje nebo bere. U besedy v kruhu je daný pouze začátek – zahajuje takzvaný "bílý muž" (který pojmenuje všechny klady zhlédnuté inscenace) a "černý muž" (který pojmenuje všechna její negativa) – jejich vstupy, každý limitovaný třemi minutami, mají sloužit především jako odrazový můstek, jako provokativní úvod k následné diskusi.

Fotogalerie

View the embedded image gallery online at:
https://zak.tv/plzen-hosti-cesky-femad#sigProIdb4bb677358