Plzeň prodala pozemky u parku developerovi Kreuzigerovi na stavbu bytového domu

Zveřejněno v Z Plzně
Od - úterý, 14. září 2021 09:11
Plzeň prodala pozemky u parku developerovi Kreuzigerovi na stavbu bytového domu Borský park. Foto: Magistrát města Plzeň

Zastupitelé Plzně souhlasili na svém pondělním jednání většinou hlasů s prodejem městských pozemků na okraji oblíbeného Borského parku developerovi Romanu Kreuzigerovi staršímu. Bývalý cyklokrosový závodník chce u konečné trolejbusové linky 16, u bývalého sběrného dvora, postavit bytový dům s 52 byty. Proti záměru vystupují místní lidé, na zastupitelstvu se proti prodeji postavila zejména opozice.

Stavět na pozemcích na samém okraji parku umožnilo kdysi rozhodnutím město proto, že se tam původně plánovala stavba domova pro seniory tak, aby měli výhled přímo do zeleně parku a aby měli park snadno dostupný. Z toho ale později sešlo, upozornil opoziční lidovec Petr Náhlík. Záměr prodeje pozemků město Kreuzigerovi přislíbilo před čtyřmi lety a uzavřelo s ním nájemní smlouvu. Loni na konci roku jeho projekt dostal pravomocné územní rozhodnutí. Místní občanské iniciativy ale se záměrem nesouhlasily. Vznikla i petice. Lidem se nelíbilo například zahuštění výstavby a také plánované kácení desítek stromů. Proti kácení stromů se postavil například i opoziční zastupitel Jiří Lodr (KDU-ČSL).

Opozice proti prodeji argumentovala mimo jiné schválenými regulačními podmínkami pro dané území. Předchozí zastupitelstvo v roce 2017 souhlasilo s tím, že budoucí bytový dům bude mít jen pět nadzemních podlaží. Předložený projekt má ale nakonec ještě šesté ustupující zmenšené podlaží. Technické úřady města to připustily a podle předkladatele návrhu prodeje pozemků, radního pro majetek a byty Davida Šloufa (ODS), se na tento rozdíl oproti regulačním podmínkám pohlíží jako na drobnou odlišnost.

Město pozemky o celkové výměře 3162 metrů čtverečních prodá za 19,9 milionu korun, s DPH to je celková kupní cena 24,1 milionu korun. Opozice také namítala, že prodej tak atraktivních pozemků v těsném sousedství parku za 6300 korun za metr čtvereční je nízká. Šlouf ale namítl, že cena je obvyklá, určená osvědčeným znalcem, s nímž město už několikrát spolupracovalo.

S nesouhlasem se potýká i jiný Kreuzigerův projekt. Už léta usiluje o stavbu dřevěných objektů roztroušených na pozemcích, které v roce 2015 koupil v šumavském Zhůří. Proti stavbě v bývalé obci, zaniklé v 50. letech, se postavil nejen národní park, ale také ekologické organizace. Podle nich jsou opuštěné náhorní lučiny u Zhůří velmi cenné a stavby by zasáhly a poškodily stanoviště chráněné soustavou Natura 2000 a zvláště chráněné druhy rostlin a živočichů.

čtk