Plzeňská radnice vyměňuje 100 laviček na centrálním náměstí, znemožní polehávání

Zveřejněno v Aktuálně
Od - čtvrtek, 22. únor 2024 11:11
Plzeňská radnice vyměňuje 100 laviček na centrálním náměstí, znemožní polehávání foto: město Plzeň

Plzeň vyměňuje 100 laviček na centrálním náměstí a v sadovém okruhu okolo něj. Lavičky mají ocelový středový pás jako opěrku pro loket, což podle vedení města znemožní povalování lidí. Přesun laviček nebude možný, protože jsou připevněné k zemi. Náměstí bude hotové do konce března a sadový okruh na jaře, řekl primátor Roman Zarzycký (ANO).

"Tyto lavičky už využívá Správa železnic a České dráhy. Je to vyzkoušený prvek na to, že lavičky mají sloužit k sezení a odpočinku, nikoliv k válení. Jsem rád, že je máme konečně v Plzni. Sedí se na nich fantasticky," řekl primátor.

Na náměstí Republiky město koupilo 30 nových laviček za 570.000 korun včetně DPH, v sadovém okruhu se lavičky repasují. Původní sezení bylo podle primátora neupevněné. "Teď se budou pevně ukotvovat se zemí tak, aby si je nikdo nemohl k sobě přetahovat a vytvářet si zóny, které nejsou v souladu s tím, jak chceme, aby se veřejný prostor využíval," řekl.

Část sezení v sadovém okruhu repasuje Správa veřejného statku města a zbytek externí dodavatel. "Takto repasovaných bude dalších 71 laviček," řekl primátor. Všechny budou přišroubované k zemi. "Aby se neházely do řeky a nesloužily k polehávání, když se koncentrují do většího počtu," řekl.

Podnět k výměně podle primátora vznikl zhruba před tři čtvrtě rokem na bezpečnostním výboru města, jehož se pravidelně účastní resortní radní, příslušné odbory radnice i třeba zástupci integrovaného záchranného systému. Někteří občané by chtěli rozmístit takové lavičky po celém městě, jiní tvrdí, že opěrky problémovým lidem vadit nebudou. Reakce byly i takové, že se lidé, kteří se na nich budou chtít "natáhnout", protáhnou pod středovým pásem a pak budou mít problémy se z něj vysoukat. Podle primátora se tam dospělý člověk nevejde.

čtk