Plzeňský kraj podpoří malé prodejny na venkově

Zveřejněno v Z regionu
Od - pátek, 1. duben 2022 08:31

Média

Také letos podpoří Plzeňský kraj obchody i venkovské prodejny. Na svém jednání to minulý týden schválili jeho představitelé. Cílem kraje je alespoň částečně přispět malým obcím k udržení prodejen potravin na jejich území.

"Obcím jsme letos dotace dali z toho důvodu, že sami nejlépe ví, jak obchůdek funguje a který si to zaslouží. Dokáží peníze nejlépe přidělit. Vzhledem k tomu, že jsme venkovská oblast, je to nesmírně důležité, aby ty lidi měli alespoň základní potraviny, především starší lidé, kteří nemůžou dojíždět," uvedl první náměstek hejtmana Petr Vanka.

Dotační titul Plzeňský kraj vyhlašuje od roku 2018. Vloni dotaci získalo 89 obcí. I letos jsou na program Zachování prodejen v malých obcích vyčleněny 3 miliony korun. Rada odsouhlasila také dotaci ve výši 3 miliony korun vybraným maloobchodním prodejnám.

Cílem dotace je udržení provozu maloobchodních prodejen v obcích do tří tisíc obyvatel, jejichž místní části mají méně než tisíc obyvatel. Kraj si pohrává s myšlenkou, že by mohl v budoucnu otevřít tzv. Automatizované prodejny, ve kterých se nákupy obejdou bez obsluhy.

Plzeňský kraj podpoří malé prodejny na venkově Foto: Plzeňský kraj