Policisté prověřují záhadné úmrtí koně. Dva další jsou nemocní

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pátek, 8. listopad 2019 10:06
Kůň Převalského ilustrační

Na soukromé koňské farmě v Bělé nad Radbuzou na Domažlicku uhynul kůň a dva mají vážnější zdravotní problémy. Majitelé se domnívají, že jim někdo něco závadného hodil do ohrady a otrávil je. Událost už vyšetřuje policie. 

"Na místě už byli naši pracovníci z oddělení hospodářské kriminality. Nyní prověřují, zda nedošlo ke spáchání trestného činu," řekla mluvčí domažlické policie Dagmar Brožová. Počkají na výsledky pitvy, které by měly být v pátek nebo v pondělí.

"Ve středu zjistili, že jsou koně nějací špatní a než přijel veterinář, tak jeden uhynul a dva jsou pořád špatní. Buď je někdo krmil nějakým humusem, jako je plesnivé pečivo, nebo jim tam někdo schválně něco hodil," uvedl Karel Bobál ze záchranné stanice živočichů. Podivné podle něj je, že to odnesli právě tři koně, na nichž jeho dcera jezdí. Kůň, který uhynul, byl asi dvacetiletý hafling, s nímž absolvovala westernové disciplíny. "Jsou to těžké, pěkné koně, klidné v povaze," řekl Bobál. Cena každého se může pohyboval kolem 30 tisíc korun.

Dva nemocné koně dnes znovu veterinář léčil injekcemi. "Ve středu řekl, že jim někdo musel něco podat," uvedl Bobál. Koně nemohou čerstvé měkké nebo plesnivé pečivo, ale jen tvrdé a suché. "Mohl tam někdo hodit něco otráveného, jako se to dnes děje v parcích," řekl. Uhynulého koně už odvezla firma Asavet Biřkov, veterinář tam udělá pitvu. Firma je zaměřena na sběr, svoz a zpracování živočišných odpadů.

Dcera už dříve dávala podnět na policii, protože do výběhu vstupoval muž z vedlejší vesnice a podle ní chtěl koně ukrást nebo pustit, řekl Bobál.

Farmě se věnuje parta mladých lidí, podle Bobála nemají s nikým problémy. "Celý rok dřou. Vybudovali nové stáje, přístřešky a toho sena, co museli nasušit," dodal.

čtk