Postrach kanoistů v Plzni se nedaří odchytit. Zvířecím záchranářům se krátí čas!

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - středa, 22. březen 2023 15:42
Postrach kanoistů v Plzni se nedaří odchytit. Zvířecím záchranářům se krátí čas! Foto: DESOP

Už zhruba měsíc se zvířecí záchranáři snaží o odchyt problematického páru labutí velkých, které se vrátily na řeku Radbuzu do Plzně pod Papírenskou lávku k loděnici TJ Prazdroj. Agresivní labuťák, kterému se začalo přezdívat trenér, dlouhodobě útočí na kanoisty a je tak potřeba pár přemístit na jiné místo. Veškeré snahy jsou ale prozatím marné.

Podle Karla Makoně z Dobrovolného ekologického spolku – ochrana ptactva (DESOP) nejdříve labutě na lokalitě nebyly vůbec, tento týden ale začaly usilovně stavět hnízdo a připravovat se na hnízdění. "Vyrazili jsme tedy na lokalitu s tím, že celý pár i v rámci jeho bezpečnosti odchytíme a přesuneme jinam. Po týdnu a několika neúspěšných akcích, při kterých jsem na lokalitě strávil několik dní a vystřídal snad všechny lidi, co mám, se nám labutí pár odchytit nepodařilo," popsal.

Základem je totiž odchytit oba ptáky současně, prioritně hlavně samici, na kterou pak experti nalákají i samce. "Jenže tím, jak se labutí pár chytá každý rok, tak si to samozřejmě dobře pamatuje, a tak i přesto, že jsme vystřídali všechny známé i neznáme tváře, tak je samice stále neuvěřitelně ostražitá a odchytit se nám ji nedaří. Navíc samec ji stále kryje vlastním tělem. Zatímco samce se nám odchytit podařilo, tak samice je stále nepolapitelná," podotkl Makoň.

Záchranáře už přitom tlačí čas. "Pokud se to nepodaří do doby, než snese první vejce, tak pak budeme muset čekat, až se vyklubou mláďata a odchytit celou rodinu hned po vylíhnutí, což bude ještě mnohem náročnější a rizikovější," popsal Makoň.

Od středy 15. března má samec bojovník na krku speciální ornitologickou značku a zastřižené letky na jednom křídle. "Od té doby mám každý den já i městská policie tak 20 telefonátů na téma co to je, že má na krku plechovku nejmenované značky nealkoholického nápoje, že ho to škrtí," doplnil Makoň s tím, že tyto krční límce různých barev se pro labutě používají na celém světě. "My je používáme pouze mimořádně, právě v takovýchto komplikovaných případech, jakým bezesporu labuťák přezdívaný „Trenér“ je! Trenér má límec červený s číslem B110, víme o něm, není třeba se jakkoliv znepokojovat," dodal.