Vzpomínkový akt zahájil přelet letounů Vzdušných sil Armády ČR, prezident Pavel a král Philippe poté vykonali krátkou přehlídku zástupců české, belgické a americké armády a přivítali se s hosty, mimo jiné s veterány druhé světové války Miloslavem Masopustem a Harrym Humasonem z USA. Pavel položil věnec s květinami v barvách české trikolóry, na věnci belgického krále převažovaly žluté a rudé květy a stuha v národních barvách Belgie.
Hlavní vzpomínkový akt u památníku Díky, Ameriko! letošní pětidenní Slavnosti svobody uzavírá. Konaly se od 2. května a o víkendu je navštívily desetitisíce lidí. Nabídly kulturní program, pietní a vzpomínkové akty, vojenské historické kempy a v neděli velkou přehlídku více než 400 kusů vojenské historické techniky Convoy of Liberty (Konvoj svobody).
Akt u památníku Díky, Ameriko! se koná vždy 6. května, tedy v den, kdy Američané město v roce 1945 osvobodili. Součástí jednotek 3. americké armády byl belgický 17. střelecký prapor. Skládal se z dobrovolníků, kteří byli v letech okupace většinou příslušníky belgického protinacistického odboje. Jednotka střeleckého praporu byla ustavena v lednu 1945 v malém městečku Peruwelz v oblasti Lutychu (Liège). Dne 28. dubna 1945 byl přeřazen k 3. armádě.
Před radnicí odhalil prezident Pavel a král Philippe pamětní desku na počest belgického praporu, kterou městu věnovalo belgické velvyslanectví. V Plzni už připomíná belgický 17. střelecký prapor pamětní deska na schodech radnice z roku 1995, k ní dnes prezident a král položili květiny. V roce 2022 zástupci Plzně odhalili pamětní desku věnovanou praporu také v belgickém Lutychu.
Prezident Pavel a král Philippe se na radnici krátce setkali s rodinami veteránů. Potom se pěšky vydali po náměstí na oběd, cestou se k nim připojil plzeňský biskup Tomáš Holub. Na návštěvu krále a prezidenta čekaly před radnicí a na náměstí desítky lidí s českými a belgickými vlaječkami.
Váleční belgičtí veteráni z Lutychu byli po roce 1945 iniciátory partnerství mezi oběma městy. První kontakty byly navázány v roce 1947 a pokračovaly až do roku 1965, kdy byla v Plzni podepsána smlouva o partnerství. Po roce 1989 zástupci 17. střeleckého pluku začali každoročně navštěvovat Plzeň při oslavách osvobození.
čtk