Proč si hýčkat ježka na zahradě?

Zveřejněno v Dům & Zahrada
Od - úterý, 24. listopad 2020 15:39
váha ježků plzen cz ilustrační foto, pixabay

Zahrádkáři říkají, že dříve měli na svých zahradách mnohem více ježků, jako stálých obyvatel. V dnešní době majitelé zahrad často mění plaňkové ploty na betonové podezdívky. Taková zahrada se stává pro ježka nedobytným hradem. Ježky také ohrožuje rozmach chemického zemědělství a automobilové dopravy. Proč bychom měli návštěvy ježků v zahradě podporovat?

ilustrační foto, pixabay

Ježek je velmi užitečný hmyzožravý savec. Dokáže denně vyhubit 100 až 200 g různého hmyzu a živočichů (housenek, slimáků, larev, myší a dokonce i hadů). Ježek je noční tvor, přes den spí a v noci se vydává na lov. Pomůže tak vašim rostlinám v zahradě a škůdců vás zbaví.

Pokud najdeme zraněného ježka nebo opuštěná mláďata, kdy víme jistě, že samička nepřežila. Měli bychom zvážit s ohledem na jeho váhu a roční období, jestli ho předat odborníkům do záchranných stanic pro handicapovaná zvířata.

ilustrační foto, pixabay

Jak poznáme ježka, který má malou šanci přežít zimu? Zjistíme to podle jeho váhy. Pokud se ježek vejde do dlaně dospělého člověka, může vážit okolo 200 g a je příliš malý. Zimu přežívají ježci vážící 600 až 700 gramů.

Co můžeme pro ježky ve své zahradě udělat?

  • Nechat mu průchody mezi pozemky alespoň 10 x 10 cm, aby mohl cestovat za potravou.
  • Dát mu šanci na přezimování. Přirozeným útočištěm je pro ježky halda shrabaného listí. V dokonale uklizené zahradě se nemají kam schovat. Také jim můžeme vyrobit nebo koupit již hotový ježčí domeček. Je důležité je umístit na nejklidnější místo v zahraně, kde nebude rušen.

Pokud ježkům v zimním období pomůžeme přežít, odvděčí se nám zahradou bez škůdců.

ilustrační foto, pixabay
 

Fotogalerie

View the embedded image gallery online at:
https://zak.tv/proc-si-hyckat-jezka-na-zahrade#sigProIdc4d12a7713