Radek Novák: Kalousek se nezbláznil, do vlády střílí oprávněně

Zveřejněno v Politika
Od - pátek, 17. červen 2022 08:00
Radek Novák: Kalousek se nezbláznil, do vlády střílí oprávněně Foto: J. Adlt

Pamatujete si na líbivá předvolební hesla o rozpočtové odpovědnosti a o tom, jak minulá vláda projídala rozpočet? Realita po volbách? Plán rozpočtů s takovým deficitem, že se do něj obul i člen vládní strany Miroslav Kalousek. Ten se nezbláznil, jak si kvůli jeho střelbě do vlastních řad někteří myslí. Naopak se ukázal jako jeden z mála zásadových politiků.

Pokud sledujete politiku a rozhodnutí vlády, která si říká pravicová, pak musíte kroutit hlavou. Zatím to vypadá, že v koalici sedí jeden socialista vedle druhého. Největším tématem je pomoc válečným uprchlíkům nebo příspěvky na dítě. A schodky, které jsou plánovány na další roky? Těžko hledat smysluplnou odpověď. Pravicová témata v podstatě neexistují.

Pokud pominu, že každý příspěvek lze zneužít a řada peněz ze státní kasy půjde do peněženek těch, kteří by ve skutečnosti podmínky pro jeho získání vůbec nesplnili, pokud pominu PR mašinérii kolem Ukrajiny, pak vůbec nerozumím tomu, proč si strany, jejichž politici vždy hlásali pravicovou politiku a rozpočtovou odpovědnost, počínají tak, jak si počínají.

„Pokud by vláda opravdu realizovala schválené deficity až do roku 2025, pak nemůže s vážnou tváří tvrdit, že chce bojovat s inflací. Taková finanční strategie by inflaci povzbuzovala a lidem zdražovala úplně všechno,“ konstatoval Miroslav Kalousek. A já s ním zcela souhlasím.

Nedávno jsme slyšeli, že schodek rozpočtu letos nesmí být vyšší než 300 miliard korun. Nyní slyšíme o 330 miliardách a realita může být ještě horší. K tomu vláda řekla, že počítá s vysokými schodky i do dalších let – přesněji řečeno pro celé své funkční období.

Nic z toho nebylo tolik do očí, kdyby dnes vládní politické strany před volbami nekázaly vodu a po volbách pily šampaňské. Jenže přesně to se děje. Vláda zcela rezignovala na své ambice a zapomněla na to, čím a jak promlouvala směrem k veřejnosti před parlamentními volbami.

Jasně, na inflaci se zásadně podepsala předchozí rozhazovačná vláda, stejně jako nikdo nemohl tušit, že Rusko rozpoutá válku s Ukrajinou. Jenže přesně to je ideální podhoubí pro to slevit ze svých cílů. Nejednotnost a absenci plánu na konsolidaci financí dokládají řeči Markéty Pekarové Adamové o prodeji Budějovického Budvaru, což ihned odmítli další zástupci koalice.

Místo slov o zatočení s byrokracií a zeštíhlení a zefektivnění státní správy je na některých ministerstvech více náměstků a aby toho nebylo málo, k ministerstvům přibyla dvě nová. A já se ptám, kde jsou plány na konsolidaci financí? Existují nějaké? Tvoří se? Zřejmě nikoliv. Naopak místo toho nám vláda předložila plány na vysoké schodky pro další tři roky.

Řešením přitom nikdy nebyly výmluvy ani rezignace na cíle na několik let dopředu. Řešením je stanovit si priority, spočítat, kolik budou jaké investice stát, každá státní instituce by měla předložit, kde je prostor pro seškrtání provozních výdajů a na stole by měla být oblast revize kofinancování dotací. To jsou věci, které by vláda měla řešit a komunikovat. Kéž bychom se toho jednou dočkali.

Autor: Radek Novák, podnikatel a majitel mediální společnosti Euronova Group