„Celý svůj profesní život zasvětil Pavel Pavlovský Plzni a DJKT, s nímž je spojen téměř šest desítek let. Je to herec s bohatou tvůrčí fantazií, velkou citovou hloubkou a smyslem pro stavbu postavy. Z celého srdce gratuluji k jubileu, do dalších let mu z celého srdce přeji především hodně zdraví a mnoho hereckého elánu,“ řekla radní Eliška Bartáková.
Pavlovský při setkání zavzpomínal na své role, jen v Plzni v komediích i dramatech ztvárnil na 150 postav. Sám říká: „Herec musí mít rád všechny své postavy. I padouchy, protože jimi na určitou dobu je, a musí jím rozumět.“ Připomněl také oblíbené kolegy herce, zmínil nezapomenutelné okamžiky své herecké kariéry.
Pavel Pavlovský se narodil v Praze, vystudoval obor činoherní herectví na pražské DAMU. V roce 1966 se stal členem činohry DJKT. Umělec je znám svou odvahou a neústupností. Den po brutálním potlačení studentské demonstrace na Národní třídě 17. listopadu 1989 přečetl před premiérou Shafferovy Černé komedie prohlášení, které odsoudilo policejní zásah. Byl to počátek Sametové revoluce v Plzni. Od prvních dnů pracoval jako předseda stávkového výboru. V roce 1992 byl zvolen šéfem činohry Divadla J. K. Tyla.
Filmoví a televizní diváci mohou Pavlovského znát například z filmů Všichni dobří rodáci, Dotek motýla, Romaneto, Salvador, sedmnáctého března krátce po páté, Zaspala nevěsta či Hodina pravdy.
V současnosti účinkuje v DJKT v komedii Být nebo nebýt, v pohádkovém poetickém dramatu Radúz a Mahulena, a nebo v inscenaci S barvou ven aneb Kondomedie.
Plzeň jej v roce 2011 ocenila Historickou pečetí města Plzně, v roce 2021 získal Uměleckou cenu města Plzně.