Region se baví! Co nás čeká poslední dubnový víkend?

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - pátek, 28. duben 2023 06:59
Region se baví! Co nás čeká poslední dubnový víkend? Ilustračn foto: Pixabay

Ani poslední dubnový víkend nebude v regionu o zábavu nouze. Sportovní akce, oslavy či pouť – pojďte si vybrat z množství rozmanitých akcí!

Pokud chcete udělat něco pro zdraví, pak je pro vás Běh Chotěšovem 2023 to pravé. 9. ročník Běhu Chotěšovem začíná v sobotu 29. 4. v 8:00 a koná se pod záštitou náměstka hejtmana Plzeňského kraje pro oblast školství a sportu Vladimíra Kroce. Jedná se o krosový závod. Trasa je vedena okolím kláštera Chotěšov po polních a lesních cestách (85%) a také po asfaltu (15%) v mírně zvlněném terénu s jedním prudkým výběhem (cca 30m). Délka hlavního závodu bude 5,65 km. Jsou připraveny ale i další trasy, a to pro všechny věkové kategorie. Start a cíl závodu bude na atletickém stadionu při ZŠ Chotěšov. Zápis závodníků bude od 8:15. Start závodů žákovských kategorií bude v 9:30 a hlavního závodu - přespolního běhu na 5,65 km - v 11:00.
Na místě bude doprovodný program a zajištěné občerstvení

Oslavy 790 let Úterý
V sobotu 29. 4. bude městečko Úterý (okres Plzeň-sever) od 10:00 slavit výročí první dochované zmínky o své existenci. Akce je určena pro všechny věkové skupiny. Těšit se můžete na jarmark, vystoupení kapel a školních souborů či ukázku historického šermu. Oslavy se budou konat i v neděli.
V rámci programu bude představena nová kniha Dějiny města Úterý, která mapuje vývoj této lokality od 12. století do dneška. Mimo hlavního programu oslav, který se uskuteční na náměstí, bude možné navštívit místní cenné historické pamětihodnosti, zúčastnit se mše v kostele sv. Jana Křtitele a shlédnout filmy zachycující město v jeho původní historické podobě.
Město Úterý je vzdálené necelých 40 km severozápadně od Plzně a žije tu 466 obyvatel. Lokalita je známá zejména ze seriálu Zdivočelá země. Nejstarší písemná zmínka o Úterý pochází z roku 1233, kdy je koupil nedaleký klášter v Teplé. Historie lokality je však ještě starší.

V sobotu od 13:30 proběhne ve Zbůchu odhalení pamětní desky rodákovi a československému letci RAF plukovníkovi Antonínu Dvořákovi. Po skončení tohoto pietního aktu (mezi 16:00 – 17:00) bude následovat přejezd do Úherců k položení kytice u pamětní desky generálmajora Jana R. Irvinga, jehož výročí úmrtí jsme si připomněli 24. 4.

Loutkové divadlo Třemošná uvede v 15:00 pohádku z Chodska Jak Honza vyzrál na princeznu.
Hloupý Honza, kterého máma vyhnala z domu, jde vyléčit rozmazlenou princeznu. K vyléčení mu pomáhá hodná babička, koza a osika. Tak samozřejmě všechno dobře dopadne a Honza se s vyléčenou princeznou nakonec ožení.
Délka představení je přibližně 55 minut a je vhodné pro děti od 4 let.
Vstupenky se prodávají 20 minut před začátkem představení v DDM Kamarád.

V sobotu 29. 4. od 9:00 a v neděli 30. 4. do 20:00 se koná Hradecká pouť.
Neseďte doma a přijďte se pobavit! Můžete se těšit na atrakce a stánky u hřiště SK Hradec 1946. Oba dva dny proběhnou fotbalové zápisy místních fotbalistů, v sobotu večer se přijďte pobavit na taneční zábavu do KD Hradec, kde bude hrát EMPATIA. V neděli bude na hřišti posezení při hudbě p. Tomana.

Od 29. 4. od 10:00 do 30. 4. do 18:00 můžete navštívit Den ve vzduchu 2023, který pořádá Aeroklub Plasy.
Největší letecká show na západě Čech se uskuteční na letišti aeroklubu Plasy! Těšit se můžete například na Flying Bulls Aerobatics Team, Blanix Team pod hlavičkou Red Bull, Armádu ČR, Martina Šonku a celý den plný zážitků. Akce má i bohatý doprovodný program - ukázky hasičů, policistů, rozhovory a koncerty.

Historicky první parkurové hobby závody - Halter Valley
Ranč Halter Valley u Dnešic vás ve spolupráci s JK Bernartice zve na vůbec první parkurové hobby závody v neděli 30. 4. od 10:00. Zváni jsou nejen jezdci, ale samořejmě také diváci!
Vstupné je dobrovolné, avšak k dispozici bude spousta dobrého jídla a pití za přívětivé ceny - hovězí a bizoní burgery z domácího masa, hot dogy, kubánské sendviče, qurrito, trhané maso a mnoho dalšího!
Program závodů (začátek v 10:00 hodin):
Křížky do 40cm
Parkur do 50cm
Parkur do 70cm
Parkur do 90cm

Den zvoníků na hradě Švihově se koná 30. 4. 10:00 - 15:00
Ke Dni zvoníků je pro návštěvníky hradu Švihov připraven celodenní program. Od 10:00 do 12:00 budou pro děti připravené dílničky, při kterých si mohou vyrobit papírový zvoneček. Ve 12:00 si účastníci na vnitřním nádvoří zacinkají spolu s hradním zvonem. Vlastní zvonečky s sebou! V časech 12:15, 13:45 a 15:15 budou pro dospělé probíhat prohlídky k hradnímu zvonu spolu s kastelánem hradu.
Tato akce je připravena jako ohlédnutí se do roku 2016, kdy se na nádvoří odléval zvon pro hradní kapli. Můžete si přijít prohlédnout fotografie, zhlédnout video nebo se podívat k samotnému zvonu. Program bude doprovázet speciální host, zvoník Josef Zika, který se odlévání zvonu v roce 2016 také zúčastnil.

Úsměv & Guingoï je název akce, kterou pořádá MASARYKOVA ZŠ HORNÍ BŘÍZA v neděli od 17:00.
Guingoï je francouzský soubor věnující se uchování a propagaci tradičního folkloru oblasti Languedoc.
Vystoupení se koná v aule Masarykovy ZŠ v Horní Bříze. Vstupné dobrovolné.

Máchův Máj na Kašperku vás potěší 30. 4. od 17:00 do 18:30.
Autorsky pojatý přednes, kdy text samotný zůstává v přesném znění, hudebně je však rozehrán nejrůznějšími způsoby. Od klasického doprovodu na kytaru až po použití samplů, elektroniky a přírodních ruchů.
Přednes a hra na kytaru, loopstation: Jakub Doubrava, hudební doprovod, hra na kytaru, klávesy sampler a groovebox: Lukáš Urbanec.
Událost se uskuteční na nádvoří na scéně před purkrabstvím.
Pořad vznikl v rámci projektu „Mácha – Prorok pro rok 2010“ jako úvodní večer celého cyklu čítajícího šest tematicky zaměřených večerů.