TechTower bude zaměřený na 5G a 6G mobilní sítě, umělou inteligenci, autonomní mobilitu, roboty i biomedicínu. Zajímavostí je například desetimetrová nádrž na testování podvodních robotů, která dosud v ČR není. Ve vedlejší budově, která není součástí projektu, má vzniknout polygon na testování robotů.
V současné době město spouští kampaň na obsazení prostor, celkově může nabídnout přes 2,5 tisíce metrů čtverečních kanceláří. „Je třeba říct, že už téměř polovina z uvedeného počtu je zarezervována, z čehož máme velkou radost, protože se firmy hlásily bez toho, aniž bychom prostory speciálně inzerovali. Kampaň spouštíme až nyní, přičemž hledáme podnikatele z řad startupů a již fungujících společností, kteří se realizují v oblasti moderních technologií – například virtuální a rozšířená realita, 5G sítě, zpracování takzvaných velkých dat, roboti, aplikační vývoj a podobně,“ uvedl Luděk Šantora, ředitel Správy informačních technologií města Plzně (SIT), která zaštiťuje provoz areálu.
Nájemníky do areálu si chce město pečlivě vybrat, a to podle několika kritérií. Jedním z nich je i zapojení do ekosystému na podporu technického vzdělávání a podnikání PINE. „Skrze PINE chceme v západočeské metropoli udržet talentované lidi tak, aby neodcházeli za příležitostí například do Prahy. Chceme fungující společnosti propojit se startupy, potřebujeme od podnikatelů vědět, kam směruje jejich business, abychom dokázali ovlivnit vzdělávání dětí a mladých lidí a rostla zde generace připravená na budoucnost, což můžeme velmi flexibilně činit například přes městské Centrum robotiky, kterým projde přes 600 dětí ročně, nebo SIT Port, který organizuje řadu akcí typu hackathony nebo startup weekendy. Obecně je PINE o komunikaci, propojení důležitých hráčů a společném cíli – růstu Plzně jako města znalostní ekonomiky, plného vývoje, výzkumu a zajímavých podnikatelských a pracovních příležitostí,“ dodal Luděk Šantora.
Podle primátora Plzně Pavla Šindeláře má Plzeň velkou průmyslovou tradici. TechTower tak nabízí skvělou příležitost, jak napsat její další kapitolu. "Inovativní společnosti zde najdou mnohem víc než zdi, v nichž mohou pracovat. Vzniká místo, kde se spojí komunita lidí, místo, které bude sršet nápady, kde ti zkušenější budou předávat svoje znalosti a nechají se inspirovat energií a kreativitou mladých podnikavců. Jsem moc rád, že se tento záměr podařilo zrealizovat a těším se na projekty, které zde vzniknou. Současně věřím, že právě díky těmto aktivitám se nám v Plzni podaří udržet vzdělané mladé lidi, přilákat kapacity v daných oborech, a tím profilovat město jako metropoli vědy a výzkumu, jako město zaměřené na odvětví s přidanou hodnotou,“ doplnil Šindelář.