Řidiče jedoucí na červenou vyfotí kamera. Plzeňská radnice chce zvýšit bezpečnost chodců

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pátek, 20. březen 2020 11:06
plzen_cz_semafor Ilustrační foto

Projedete na červenou a kamera vás vyfotí přesně tak, jako když překročíte rychlost. Přesně s tímto teď musí počítat řidiči na křižovatce Karlovarská x Bolevecká v Plzni.

Magistrát města Plzně spustil ostrý provoz detekce jízdy na červenou na křižovatce Karlovarská x Bolevecká ulice. Ta byla vytipována na základě požadavků Policie České republiky a Městského obvodu Plzeň 1. Během dvou hodin sledování projelo na červenou až na dvě desítky řidičů. Náklady na pořízení systému byly ve výši 600 tisíc korun, financovalo jej město. Cílem nového opatření je především zvýšit bezpečnost na vytížené křižovatce, kde se pohybuje velké množství chodců, včetně dětí.

„Je dobře, že se podařilo v tak krátké době zrealizovat tento systém. Nejde jen o technické řešení, ale hlavně o organizační nastavení systému na Magistrátu města Plzně, neboť agenda zpracovávání přestupků probíhá poměrně složitým organizačním postupem. Doufám, že tento systém pomůže řidičům v Plzni zvýšit ohleduplnost nejenom při jízdě v křižovatce. Velikou odměnou mi bylo několik telefonátů, kdy rodiče z této oblasti poděkovali, že se budou méně bát o přecházející děti,“ uvedl radní města Plzně pro oblast Smart Cities a podporu podnikání Vlastimil Gola.

„Nyní budeme sledovat chování řidičů a dopad na dopravu. V případě, že se dopravní situace pozitivně projeví na bezpečnosti chodců, tak jsme připraveni realizovat detekci jízdy na červenou i na dalších křižovatkách v Plzni po dohodě se státní policií,“ doplnil vedoucí Odboru sportu, Smart Cities a podpory podnikání Magistrátu města Plzně Přemysl Švarc a připomněl, že na křižovatce Karlovarská x Bolevecká mnoho řidičů nerespektovalo předepsanou rychlost a projíždělo úsek navíc na červenou.

Křižovatku Karlovarská x Bolevecká, která patří mezi nejrizikovější v krajské metropoli, hlídá šest kamer. Monitorují celkovou situaci v oblasti a současně samotná vozidla, jejich poznávací značku a podobu řidiče. Záznam projde přes městskou policii a poté se jím bude zabývat oddělení přestupků plzeňského magistrátu.

Realizace detekce na červenou trvala od výběru zhotovitele tři měsíce a město pořídilo systém za 600 tisíc korun. Systém je v souladu se Strategií Smart City města Plzně a vede ke zklidnění dopravy a ke zvýšení bezpečnosti chodců. Město tímto systémem naplňuje opatření strategie číslo 16 – Zvýšení efektivity využívání digitálních technologií k zajišťování bezpečnosti ve městě. Při zaplacení výzvy do 15 dnů od doručení byla sankce stanovena na 1500 korun.