Roman Jurečko: Bernard lhal ČSSD půl roku do očí

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pátek, 18. září 2020 17:51
Jurečko Roman Roman Jurečko

Doslova ve fackovacího panáka a předvolebního otlounkánka se dva týdny před volbami proměnil exhejtman Josef Bernard. Naposled se proti němu v pátek ostře vymezil místopředseda krajské ODS Roman Jurečko, který jej označil za lháře a přeběhlíka.

Jurečko, který je vlivným členem ODS a pravidelným členem povolebního vyjednávacího týmu strany, v rozhovoru pro Parlamentní listy Bernarda nepřímo označil za chameleona. Podobnou politickou proměnu, kdy vysoce postavený politik přeběhl z levice k pravici, prý v regionu dosud nezažil.

„ČSSD se mu postarala o nádherný start a on jim to vrátil tak, že jim půl roku lhal, i předsedovi regionu řekl, že nebude kandidovat, takže jej nechali dovládnout co nejdéle. A najednou přeskočil jako jiskra do pravicového STANu, a to, že bude mít celý život sociální demokracii v srdci, vyměnil za 24 hodin,“ konstatoval v pátečním rozhovoru Jurečko.

Bernard před volbami odešel z ČSSD, nyní ve volbách kandiduje za STAN s Josefem Bernardem. O jeho odchodu se hovořilo již před několika měsíci, Bernard ale odchod ze sociální demokracie buď, vyvracel, nebo odpovídal vyhýbavě.

Už před Jurečkem se přitom do Bernarda pustila náměstkyně zastupující hejtmana Marcela Krejsová (ODS) nebo Martin Baxa (ODS), který jej rovněž označil za lháře. Na jméno Bernardovi nemůže přijít ani lídr ČSSD a náměstek hejtmana Ivo Grüner, šéf ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček a v předvolební debatě lídrů na ČT 24 exhejtmana kritizoval také náměstek primátora a lídr hnutí ANO Roman Zarzycký (ANO) a poslanec a lídr KSČM Jiří Valenta.

Jurečko: Máme nabitou kandidátku

Podle Jurečka je ale jinak situace před volbami v Plzeňském kraji poklidná. „My se velmi pozitivně učíme žít dohromady s topkou. Oba jsme sice pravicoví, ale každý trochu jinak, máme rozdílné názory na určité věci, ale pracovně mně přijde, že nám to s topkou vyhovuje. Každý jsme dělali kampaň jinak, my jako ODS máme takový nadhled a oni to zas odmakávají v ulicích,“ dodal Jurečko.

Krajský místopředseda ODS rovněž uvedl, že ODS s podporou TOP 09 a nezávislých starostů má kandidátku nabitou osobnostmi, což je ve svém důsledků složité i pro samotnou lídryni pravicové koalice, poslankyni Ilonu Mauritzovou, která má za sebou řadu zkušených politiků.

„Má kolem sebe na kandidátce samé matadory. Baxa je sice na vzdálenějším místě kandidátky, ale Ilona Mauritzová má hned za sebou pana starostu Klatov, který je úspěšný komunální politik. Pak jsou tam dva úspěšní senátoři a starostové, za topku je tam Marek Ženíšek, bývalý náměstek na ministerstvu financí. Obrazně řečeno, na záda Mauritzové dýchá Marcela Krejsová, takže paní rektorka má kolem sebe velikánskou konkurenci a probít se v ní bude velmi složité,“ dodal Jurečko.