Se stavbou gigafactory pomáhá státu bývalý vysoký úředník z Plzně

Zveřejněno v Z regionu
Od - pondělí, 14. listopad 2022 07:00
Se stavbou gigafactory pomáhá státu bývalý vysoký úředník z Plzně ilustrační, foto: Petr Chmelik

Bývalý starosta plzeňské Doubravky a letitý místopředseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Hynek Brom v současné době radí státu, který se snaží prosadit stavbu průmyslové zóny na výrobu baterií do elektromobilů značky Volkswagen na území stávajícího letiště v Líních u Plzně. 

Hynek Brom patří mezi bývalé elitní státní úředníky. Teď státu radí s přípravou projektu a stavby takzvané gigafactory, která by mohla sloužit koncernu Volkswagen pro výrobu baterií do elektromobilů. Hynek Brom plzeňské prostředí dobře zná, a to včetně politické scény. Sám je totiž plzeňským rodákem a dlouholetým členem Občanské demokratické strany.

Zapojení Broma do práce pro Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR potvrdil Deníku N mluvčí resortu Vojtěch Srnka. „Pan Brom pracuje jako seniorní projektový manažer, a to na dohodu o pracovní činnosti. Angažován byl mimo jiné na základě svých předchozích zkušeností ze státní správy a přispěla tomu také znalost místního prostředí,“ uvedl Vojtěch Srnka.

Naposled se Hynek Brom ukázal ve středu 9. listopadu na jednání o gigafactory, které pro místní politiky, podnikatele a novináře uspořádala Hospodářská komora v budově Vědeckotechnického parku na Borských polích. Debaty se mimo jiné zúčastnili i ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela nebo člen představenstva Škody Auto Martin Jahn. Moderace se chopil ekonom Vladimír Dlouhý.

I přes veškeré zkušenosti čeká Broma velmi těžká porce. Na jednání organizovaném Hospodářskou komorou se totiž proti gigafactory vymezili snad všichni hosté – od politiků napříč celým politickým spektrem až po místní podnikatele. Proti gigafactory se mimo jiné vymezil i konkurenční Mercedes, když výtky proti záměru na mikrofon projevil vysoce postavený manažer EvoBusu z Holýšova.

Zatímco politici se stejně jako občané okolních obcí obávají především negativního vlivu továrny na životní prostředí a bezpečnost, místní podnikatelé i manažeři velkých podniků působících v celém regionu poukazují na nízkou nezaměstnanost a s obavami hledí na riziko ztráty vlastních zaměstnanců, kteří by mohli odejít právě do konkurenční továrny na výrobu baterií.

Zda Hynek Brom ve své misi uspěje, je zatím ve hvězdách. Jisté naopak je, že Volkswagen by chtěl o umístění továrny rozhodnout ještě do konce letošního roku. Ve hře je kromě líňského letiště ještě lokalita v Maďarsku a Polsku. Případná výstavba by mohla začít ve třetím čtvrtletí roku 2024 a továrna by mohla začít s výrobou v roce 2027.