Školy v okolí zvažované gigafactory za Plzní plánuje stát rozšířit

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - neděle, 27. srpen 2023 17:12
Školy v okolí zvažované gigafactory za Plzní plánuje stát rozšířit Foto: ZŠ Dobřany

Pokud vyroste v okolí Líní gigafactory na výrobu bateriových článků do elektromobilů, je stát připraven investovat 700 milionů na posílení kapacit místních škol o 600 žáků. Informovali o tom mluvčí státní agentury CzechInvest David Hořínek a starosta Dobřan Martin Sobotka (Aktivní Dobřany) s tím, že jasno o rozhodnutí koncernu Volkswagen by mělo být do konce roku.

Základní a mateřské školy v okolí zamýšleného podnikatelského parku v Líních u Plzně budou potřebovat navýšit kapacitu pro zajištění standardu pro místní obyvatele i pro budoucí zaměstnance průmyslové zóny a jejich děti. Konkrétně jde o obce Dobřany, Líně, Zbůch, Chotěšov a Chlumčany. Kam zacílit tyto investice je nyní předmětem jednání mezi Ministerstvem průmyslu a obchodu a ministerstvem školství a tělovýchovi. Více má také naznačit dopadová studie, která bude hotová letos na podzim. Už připravená studie PAQ Research z letošního června ale ukázala, že nedostatek míst ve školách začínají mít obce už nyní a do budoucna se tento problém zintenzivní nezávisle na projektu podnikatelského parku. „Právě proto je první cílená pomoc po dohodě se starosty namířená tímto směrem. Do roku 2025 se navýší kapacita škol v blízkém okolí o 600 míst. Pokud se pro investici do podnikatelského parku koncern Volkswagen finálně rozhodne, předpokládáme, že část této kapacity využijí v prvních letech fungování gigafactory také současní zaměstnanci Škoda Auto. Právě část z nich by se do regionu v souvislosti s transformací automobilového průmyslu mohla stěhovat za novým uplatněním,” vysvětlil Petr Očko, generální ředitel státní agentury CzechInvest, která má přípravu Strategického podnikatelského parku Líně na starosti.

Starosta Dobřan Martin Sobotka řekl, že usnesení vlády ukládá ministru financí zajistit peníze na projekty škol jen v případě, že VW bude investovat právě v Líních. "Je tam přesně napsáno, že vláda souhlasí s poskytnutím finančních prostředků jen v případě kladného rozhodnutí hlavního investora o realizaci investiční akce v rámci SPP Líně," řekl Sobotka. Dobřany si podle něj nechaly zpracovat demografickou studii, která prokázala, že potřebují další třídy ve školách. Ministerstvo školství ale projekt a žádost zamítlo s tím, že město nemá žádný problém. "Protože se to bere podle průměru obce s rozšířenou působností, což je Stod, který má 80 procent naplněnosti," uvedl Sobotka.

Pro budoucnost podnikatelského parku bude klíčová také podpora středního odborného školství a spolupráce se Západočeskou univerzitou v Plzni. Kvalifikovaní tuzemští pracovníci, kteří budou vedle technického vzdělání muset projít speciálním školením, mají být klíčoví pro čistý provoz zamýšlené gigafactory koncernu Volkswagen, která se má stát jádrem parku. O výrobu bateriových článků do elektromobilů se tu má z velké části postarat asi 1000 robotů, a právě jejich specializovaná údržba a obsluha budou klíčovou náplní práce zaměstnanců. „Podpora vzdělávání v regionu je právě proto zásadní. O zajištění kapacit škol a dostatek kvalitních učitelů v Plzeňském kraji a Plzni jednáme s Ministerstvem školství a jsme otevření také jednáním s představiteli kraje a měst. Přesnější data o tom, kam je potřeba směřovat další podporu, nám dá dopadová studie, na které už se usilovně pracuje, důležitý je ale také pohled místních,” vysvětlil David Petr, koordinátor projektu za státní agenturu CzechInvest.