Sňatek z rozumu, hodnotí politici ODS koalici s ANO

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - sobota, 17. říjen 2020 00:54
6812f4861541826e87da0e93aee59500 Koalice na plzeňské radnici.

ODS a hnutí ANO jsou koaličními partnery jak v Plzni, tak v několika plzeňských obvodech. Jakkoliv se tyto koalice mohou zdát stabilní, jejich konec může přijít už brzy, a to i přesto, že si je politici z obou stran pochvalují. Paradoxní je, že průlom může přinést nová krajská koalice ODS s Piráty, kteří přitom na ODS v řadě obcí ostře útočí.

Zatímco koalice ODS s ANO se jeví jako pragmatický krok, koalice s Piráty je spíše než zájmem o kraj celostátním gestem odporu vůči Andreji Babišovi. Blíže realitě je spíše druhá koaliční varianta, a to i přesto, že programový průnik ODS a ANO je v řadě případu větší.

Dokládají to reakce plzeňských politiků, kteří mají osobní zkušenosti jak s koalicí ODS s hnutím ANO, tak s opozicí v čele s Piráty. ODS a hnutí ANO v Plzni společně vládnou na magistrátu a jsou v koalici na centrálním nebo čtvrtém obvodu.

Koalice ODS s ANO fungují

Potvrzují to například slova radního Plzně Davida Šloufa (ODS). „Za mě je to sňatek z rozumu, který nemá vážnější problémy,“ uvedl Šlouf na adresu partnerství s hnutím ANO.

Spolupráci si pochvaluje také místostarosta centrálního – třetího – obvodu Petr Baloun (ODS). „U nás to funguje velice dobře, na všech věcech se dohodneme, někdy rychleji, někdy za delší dobu, ale zatím jsme neměli žádný zásadní rozpor,“ sdělil Baloun.

Stejná situace panuje na Doubravce. „Našli jsme společné programové cíle, kterých chceme ve prospěch obvodu dosáhnout. Spolupracujeme bez problémů. Pro mě není spolupráce na komunální úrovni o Babišovi, ale o lidech,“ sdělil místostarosta obvodu Zdeněk Mádr (ODS).

Ke koalici s ANO se proto přiklání i na krajské úrovni. „Více bych věřil ve splnění dohod ohledně krajských investic. Naopak se obávám konstruktivní spolupráce s Piráty. Na krajské úrovni je neznáme a na té komunální s nimi máme rozporuplné zkušenosti,“ dodal Mádr.

Vzájemnou spolupráci si pochvaluje i hnutí ANO. „Dva roky po komunálních volbách naše koalice v Plzni fungují k naprosté spokojenosti. Od počátku jsme programově vymezeni, nemáme žádné rozpory a máme dobré mezilidské vztahy,“ potvrdil krajský šéf ANO a náměstek primátora Roman Zarzycký, který primátora zastupuje v době nepřítomnosti.

S Piráty opravdu ne, tvrdí radní za ODS

Plzeňský zastupitel za ODS a radní čtvrtého obvodu Lukáš Hegner pro změnu upozorňuje na spojenectví s Piráty. „Za mne tedy s Piráty opravdu ne. Mám osobní zkušenost z Doubravky, která mi jen utvrzuje v mém negativním názoru,“ uvedl na Facebooku Hegner.

Náměstkyně zastupující hejtmana Marcela Krejsová (ODS) zase poukazuje na ideologickou vzdálenost ODS a Pirátů. „Zatímco ODS je pravicová strana, Piráti jsou levicoví,“ uvedla.

Mezi stranami to navíc v řadě obcí doslova jiskří. Pořádně okopané kotníky má z druhého kola senátních voleb také starosta Slovan a senátor Lumír Aschenbrenner (ODS), ze kterého si kvůli dvěma politickým funkcím utahoval i pirátský primátor Prahy Zdeněk Hřib.

Přesto se alespoň prozatím zdá, že dobré zkušenosti z komunální politiky převáží antipatie vůči Andreji Babišovi a společné zájmy ODS, TOP 09, Pirátů a STAN v parlamentních volbách. Zatímco ODS formuje koalici s TOP 09 a lidovci, Piráti už se šikují s hnutím STAN a prohlašují, že parlamentní volby vyhrají.

Koalice v Plzni: ODS, ANO, TOP 09, ČSSD
Koalice v centrálním obvodu: ANO, ODS, KDU-ČSL, TOP 09
Koalice v Doubravce: ANO, ODS, TOP 09
  Autor: kap, osm

Fotogalerie