Všichni si to jistě moc dobře pamatujeme. Do voleb zbývá několik dnů a médii otřásá obří kauza Pandora Papers. Investigativní novináři letos v říjnu mimo jiné ukazují prstem na premiéra Andreje Babiše, který si podle nich přes offshorové firmy poslal téměř 400 milionů korun, aby si za ně koupil nemovitosti na francouzské Riviéře včetně zámečku Bigaud.
Informace logicky spustila kritiku opozičních poslanců. „Dopřejme mu prosím užít si ho za necelý týden tím, že jej porazíme ve volbách. Interpol si jej tam jistě posléze najde,“ uvedl například Vít Rakušan na adresu českého premiéra. Jestli si Interpol najde šéfa hnutí ANO, nevíme, víme ale, že hnutí STAN si našlo svého Andreje Babiše.
Vít Rakušan v době, kdy za nákup nemovitostí Babiše kritizoval, podle serveru Neovlivní.cz moc dobře věděl, že podobný případ bublá i v jeho řadách. Řeč je o Věslavu Michalikovi, podnikateli, starostovi Dolních Břežan a místopředsedovi hnutí, jehož někdejší firma si podle Deníku N v minulosti půjčila desítky milionů od anonymní firmy z Kypru. Přesto Rakušan do poslední chvíle trval na Michalikovi coby kandidátovi na ministra průmyslu a obchodu.
Po velkém mediální tlaku se nakonec Michalik ministerského angažmá vzdal, původ peněz ale nevysvětlil, zůstal starostou, místopředsedou hnutí a jeho sponzorem. Jak už to na českém písečku bývá, vlk se nažral a koza zůstala celá. Zda došlo k nezákonnému jednání, musí posoudit orgány činné v trestním řízení. Už teď lze ale konstatovat, že takové jednání je za hranou slušného chování, které by u politiků nemělo být výsadou, ale samozřejmostí.
Bohužel to dokazuje jediné. Česká společnost a politika prochází krizí elit, a to nehledě na stranickou příslušnost. Stačí se podívat na osobu Romana Prymuly, který v době, kdy byl ministrem zdravotnictví, navrhoval opatření proti koronaviru, aby je pak sám vesele porušoval. Po rezignaci se stal se poradcem prezidenta a dostává značný prostor v médiích. O skandálech hradního kancléře Vratislava Mynáře snad nemá smysl mluvit.
Daň za takové jednání politiků je vysoká a zaplatíme ji my všichni. Výsledkem krize elit je silná nedůvěra lidí vůči governmentu. Stále více lidí věří populistům a podléhá fake news. Ruku v ruce s tím jde personální vyprahlost české politiky. Žalostně ji chybí lidé s vysokou mírou morální zodpovědnosti a odbornosti, kteří by ve společnosti probudili důvěru ve vládu.
Až se toto změní, pak možná někdo uvěří budoucímu ministrovi zdravotnictví Vlastimilovi Válkovi, že k očkování přesvědčí lidi, kteří se dosud očkovat nenechali. V současné situaci to spíše vypadá, že neumí do pěti počítat a že nedostal potřebné mediální školení.
Autor: Radek Novák, podnikatel a majitel mediální společnosti Euronova Group