×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

Střední školy v Plzeňském kraji zahájily znovu výuku

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - středa, 25. listopad 2020 15:20
oselce Foto: Střední škola Oselce

Střední školy a učiliště v Plzeňském kraji dnes zahájily výuku posledních ročníků a praktický výcvik v ostatních třídách. Do střední školy v Oselcích, kde se učí jako v jediné škole v regionu umělečtí kováři a umělečtí truhláři, přišlo 60 učňů z tříletých i čtyřletých oborů. Informoval o tom Zdeněk Tauchen, ředitel školy, která má v Oselcích a Blovicích 240 žáků.

"Praxe hodně scházela, ta se distančně učit nedá, hlavně u oborů, co máme my. Můžeme poslat video, ale děti si to musí prakticky vyzkoušet," uvedl. Žáci z jiných než závěrečných ročníků, kteří tento týden přišli na praxi, budou příští týden doma.

Protiepidemická opatření zvládá škola dobře. "Omezení skupin do 20 žáků nedělá problémy, protože v dílnách jich nikdy nemáme víc," řekl Tauchen. Musí mít roušky, a to i kováři u výhní. Otevřený je internát a jídelna.

"Letošní rok se zvládnout musí. Hlavně, aby už se školy znovu nezavřely. Naše umělecké obory mají totiž závěrečnou zkoušku dřív, už v dubnu," uvedl Tauchen. Na začátku školního roku dostanou žáci téma, které konzultují s mistrem a připravují se na něj od října. "A to se bude muset dohnat. Konkrétně kováři musí vyrobit plotový prvek, navrhují si materiál, postup výroby, dokumentaci," uvedl.

Uměleckořemeslné zpracování kovů a dřeva vyučuje škola, jedna z deseti svého druhu v ČR, od roku 1952. Zájem o "kovařinu" je stabilní deset let. Na školu se hlásí i děvčata, teď se tam učí šest kovářek v oboru s maturitou. "Žáci mají široké uplatnění. Mají svářečský průkaz, umí zámečničinu i kovat. Holky mohou vyrábět šperky," řekl Tauchen.

Podle mluvčí kraje Aleny Marešové se závěrečné ročníky účastní praxe přímo ve středních školách nebo na smluvních pracovištích, pokud to konkrétní firma dovolí. Prezenční výuka musí být ve skupinách, v nichž se třídy neprolínají. "Je velmi obtížné ji v plném rozsahu uskutečnit, protože do jedné skupiny jsou podle stávajícího rozvrhu zařazeni žáci z různých tříd, což není možné. Školy tak upravují rozvrhy teorie i praxe," uvedla. Část výuky je prezenční, ale tam, kde není možné zajistit homogenitu skupiny, se učí distančně.

Také na Západočeské univerzitě zahájili dnes výuku studentů posledních ročníků, hlavě na fakultách strojní, elektrotechnické, aplikovaných věd i designu a umění. "Vyučující předmětů, jejichž součástí jsou laboratorní a umělecká cvičení, oslovují studenty a domlouvají s nimi vhodné termíny," řekla mluvčí Šárka Stará. Fakulta designu a umění otevřela ateliéry, které mají delší otevírací dobu do 22:45. Na fakultě filozofické mohou pracovat v laboratořích studenti archeologie, sociální a kulturní antropologie a jazykových programů, konkrétně tlumočení a překladu. Na fakultu pedagogickou přišli studenti chemie a fyziky. Kromě laboratoří se otevřely také tělocvičny pro studenty, kteří mají sport jako stěžejní část výuky. Po domluvě s vyučujícím fungují rovněž individuální konzultace, studenti mohou bydlet na kolejích.

čtk

Fotogalerie