Střídání tříd ředitelé škol v kraji podporují, vláda ho ale možná zatrhne

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 12. říjen 2020 17:17
pocitac, notebook, klavesnice ilustrační foto / pixabay.com

Střídání tříd na druhém stupni základních škol, které začalo dnes jako opatření proti šíření koronaviru, chápou ředitelé škol v Plzeňském kraji jako rozumný krok. Oslovené školy ho bez problémů zabezpečily. Už v pondělí večer ale může být vše jinak, vláda má údajně uzavřít školy komplentně.

Všechny děti dnes nastoupily na prezenční i distanční výuku. Těm, co neměly doma notebook, tablet nebo počítač, je školy zapůjčily. Dálková výuka začala v 08:00 jako normálně, nikdo se neomluvil. "Dnes se zatím napojily všechny děti. Pokud nemají vlastní zařízení, dostaly od nás na smlouvu zapůjčený notebook. Ze tří tříd to byly tři děti," řekla Jaroslava Studničková, ředitelka školy v Chotěšově na jižním Plzeňsku, která má 246 žáků, a z toho polovinu na druhém stupni. "Střídačka je nejlepší řešení, než aby zůstala doma celá škola," uvedla.

Škola má zaplacený program Microsoft Office, a to i pro žáky doma. Vzdělávají se na platformě Teams. "Úkoly jim zadávají učitelé ve škole online," uvedla ředitelka. Vzhledem k tomu, že se neučí výtvarná, hudební a tělesná výuka a hodiny ostatních předmětů trvají jen 30 minut, je vyučování kratší.

Chotěšovská škola, která má šest tříd druhého stupně, má tři vyučovací patra a z každého vybrala jednu třídu, která zůstala doma. Kroužky a školní kluby jsou zrušené, družiny fungují normálně. Jídelny mají rozdělené hodiny pro distanční žáky a zbytek škol chodí po etapách. Děti z dálkové výuky se mohou najíst od 11:30 do 12:00.

Druhá největší škola v Plzni, 1. ZŠ s 1000 žáky, zřídila tento týden prezenční výuku pro všech pět tříd šesťáků a všechny čtyři třídy osmáků, což je polovina dětí z druhého stupně. Na distanční výuce jsou naopak všechny děti ze sedmé a deváté třídy. "Zatím to zvládáme, přestože na druhém stupni učitelé chybí, i když ne z důvodu covidu," řekl ředitel Radek Dolenský. Komplikovaný je podle něj výdej obědů ve školní jídelně. Děti na distanční výuce si mohou chodit pro oběd s jídlonosiči. V této situaci je střídavá výuka dobré řešení, uvedl. Negativní reakce zatím nemá.

Školy jsou připraveny také na distanční výuku na prvním stupni, kterou očekávají od středy. "V uplynulých dnech i aktuálně se zkouší spojení s rodiči, ověřují se přihlašovací údaje. Hlavně u prvních tříd proběhlo menší školení rodičů, aby uměli pracovat se systémem škola online, odevzdávat splněné úkoly dětí, vyzvedávat si zadání od učitelů a další," řekla Eva Barborková, mluvčí města Plzně, které je zřizovatelem 26 základních škol.

čtk