Doslova tisíce betlémů už dokázaly vykouzlit šikovné ruce šumavského řezbáře Karla Tittla. Bývalý lesník přitom začal s tímto po dřevě voňavým řemeslem, jak se říká, od píky. Doslova tisíce betlémů už dokázaly vykouzlit šikovné ruce šumavského řezbáře Karla Tittla. Bývalý lesník přitom začal s tímto po dřevě voňavým řemeslem, jak se říká, od píky. "S řezbařinou jsem začal úplně od nuly, mám tu nevýhodu, že neumím malovat, to znamená, že to bylo hodně kruté, ale pak se to nějak podalo a teď jsem poskočil z různých soch až do životní velikosti," popsal Tittl.
Společně s kolegou Pavlem Svobodou vyřezal na objednávku betlém dokonce pro papeže Benedikta XVI. Obdivovaným dílem je hned první betlém této dvojice, který je nyní umístěný v sušickém Muzeu Šumavy. Rámec pohyblivého betlému tvoří podoba města Sušice a jejího okolí, i se stavbami a řemesly, které dnes už neexistují. V současné době je o vyřezávané betlémy obrovský zájem, pan Tittl vyřeže každý den jeden. "Příjemné je to, když jdete v Sušici po náměstí a lidi vás poznávají, nepříjemné je to, že někdo už je až zlý, že něco chce a já to fyzicky nedám. Jednou jsme to zkusili spočítat. Za jeden rok jsme jich udělali 300, to je jeden denně," uvedl.
Ve své dílně ve Velharticích tráví minimálně 14 hodin denně. Hned vedle má krámek, kde si můžete jeho úžasné výtvory zakoupit a prohlédnout si další skvost - Velhartický betlém. Na něm pracoval řezbář průběžně celý rok, proces výroby zdržovalo hlavně pomalé schnutí barev. Velkou oporou je pracovitému muži jeho rodina. "A to je moje manželka, moravačka, všichni říkali, ta ti tu nevydrží na Šumavě, jsi blázen a ona to dala a je se mnou 47 let," podotkl.