V Číčově na Plzeňsku postavili místní obyvatelé betlém ze sena

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - sobota, 28. listopad 2020 22:00
Image archivní foto: Spálené Poříčí

Už popáté si letos místní lidé v v Číčově na jižním Plzeňsku postavili na návsi betlém ze sena. Na figurách svaté rodiny, tří králů, muzikantů i zvířat pracovali většinou o víkendech už od října. Zatímco jiné roky betlém tvoří všichni společně, letos se museli kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru rozdělit na malé skupinky a postavy do něj tvořit v několika oddělených stodolách. Oželet budou muset i tradiční společné rozsvícení vánočního stromu a betlému, řekla jedna z jeho autorek Zdeňka Stehlíková.

Jako spousta nápadů na vesnici, vznikla v Číčově i myšlenka na vlastní vánoční stromek u piva. První rok bylo vše narychlo a strom na návsi nebyl ani nasvícený. Další rok už chtěli místní dobrovolní hasiči, kteří v obci v podhůří Brd pořádají i jiné akce, svátečnější advent a stromek s betlémem. "Materiál jsme zvolili takový, který máme všichni doma, takže kvalitní seno," řekla Stehlíková.

Základ betléma tvoří Josef s Marií a Ježíškem v jesličkách, scénu doplňují tři králové, bubeník s trubačem, husopaska a pastýř. Ze zvířat číčovskou náves o adventu obývá téměř dvoumetrový velbloud, beránek, ovečka či koza. Každý rok místní vyrobí i překvapení - loni to byla babička s dědou na lavičce, letos dva lyžaři. Víc slaměných soch se na prostranství kolem stromku nevejde.

"Výroba jde rychle, ze začátku, než jsme na to přišli, nám velbloud trval několik dní, teď už ho máme hotového za pár hodin," poznamenala spoluautorka zvířecí části betléma Dana Vysloužilová. Seno usušené na brdských loukách se tvaruje na dřevěné kostry a upevňuje se provázkem. Postavy pak dostanou oděv. S bohatými brokátovými plášti pro tři krále, krajkami pro anděla i s režným kabátcem pro Josefa či pastýře pomohly místní skříně i nedaleký second hand. Jako oči zvířat posloužily kaštany, malé rašící růžky ovečky jsou ze žaludů. Betlém láká každoročně ve vesničce s asi dvěma sty obyvatel nejen pozornost místních a lidí z projíždějících aut, ale i divoké zvěře. "Loni nám chodili polní zajíci ujídat seno z jesliček," prozradili hasiči.

čtk