Tip na sobotu: 8. retro jízda aneb „V čem jsme jezdili za socialismu“

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - pátek, 11. srpen 2023 12:05
Tip na sobotu: 8. retro jízda aneb „V čem jsme jezdili za socialismu“ Ilustrační foto: Jiří Vachtl

V sobotu 12. 8. čeká majitele i fanoušky historických vozidel již 8. Retro jízda aneb "V čem jsme jezdili za socialismu." Přijďte na veteránský sraz socialistických vozidel (auto + moto), který bude spojený s přibližně 100 kilometrů dlouhou trasou nádhernou krajinou severního Plzeňska plnou poznání a soutěžních úkolů, a který je určený pro zachovalé či renovované automobily a motocykly prodávané v ČSSR v Mototechnách v období 1948-1989.

Populární akce, kterou pořádá VCC Plzeň, začne ráno v Plzeňském Prazdroji. Od 7:30 do 8:30 bude probíhat přejímka vozů, od 9:00 do 10:00 se pak bude konat výstava veteránů. V 10:00 účastníci vyrazí na okružní jízdu po severním Plzeňsku. Trasa povede přes Radčice, Malesice, Chotíkov, Příšov, Ledce, Žilov, Stýskaly, Kokořov, Všeruby, Kunějovice, Lhotku, Horní Bělou, Lozu, Lomničku, Plasy, Horní Hradiště, Trojany, Mariánský Týnec, Kralovice, Výrov, Kopidlo, Kočín, Dolní Hradiště, Koryta, Dobříč, Jarov, Chotinou, Žichlici, Hromnici, Českou Břízu, Zruč a Senec.

Přihlášeno je téměř 100 posádek, tj. asi 300 účastníků. Nejvíce obsazená je kategorie automobilů, typově plná je kategorie autobusů a tradičně silně obsazená je kategorie vozů bývalé NDR, která je samostatnou kategorií i díky přispění AMK Trabant Plzeň.

Příjezd účastníků do cíle v DEPO2015 se očekává v 16:00. Zde budou automobily vystavené do 18:00. Tady se také uskuteční vyhlášení vítězů v kategoriích auto, moto a ve zvláštní kategorii vozidla bývalé NDR. Kromě veteránů se můžete těšit i malý retro program. Vozy VB, jiné služební vozy, uniformy, dobové oblečení a doplňky jsou vítány! Ať už jste účastníkem Retrojízdy nebo fanouškem historických vozidel, nebojte se dorazit v něčem opravdu "retro".

Prohlášení pořadatele: „Akce v žádném případě není jakkoliv politicky zaměřená, není propagací bývalého režimu, je pouze srazem vozidel, které někteří aktivně užívali, ať již v produktivním věku, či jako novopečení řidiči, vozidel, ve kterých se někteří jako děti vozili, a která jsou pouze díky nadšencům dochována do dnešních let, či v současnosti renovována. V neposlední řadě srazem pořadatel skládá hold všem našim předkům, kteří se na jejich výrobě podíleli.