Transformace kultury v roce 2021: Nový cirkus v uměleckém filmu od Žongléros Ansámbl

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 22. březen 2021 15:08

Nový rok žádá nové přístupy v tvorbě kulturního dění. Umělci hledají nový jazyk a kanály, kterými mohou komunikovat. Plzeňští Žongléros Ansámbl nalezli svůj osobitý způsob a rozhodli se natočit krátký novocirkusový film Transformace 21. Premiéru měl on-line 21. března. Film je možné shlédnout až do 28. března.

“Nechtěli jsme vytvořit pouze záznam našeho představení. Těch je v současné době všude plno a sami vidíme, že tomu něco schází. Chceme diváka oslovit, aby se mu opět tajil dech a měl husí kůži, tak jako při živých představeních. Transformujeme sebe i způsob, jakým nový cirkus promlouvá. Doba se, ať se nám to líbí, nebo ne, změnila a my musíme také,” vysvětluje název filmu principál plzeňské company Jiří Misař.

Žongléros Ansámbl při tvorbě krátkého uměleckého filmu oslovili i známého beatboxera TinyBeat. Ten jim nejen tvoří hudbu na míru vznikajícího filmu, zároveň bude i jeho aktérem a v několika scénách se zapojí přímo do choreografií. Dalším, kdo spolupracuje na vzniku filmu je mladá česko-holandská tanečnice Monn Schrage.

“Věděli jsme, že potřebujeme v této době udělat něco, co nás posune dál ze zažitých stereotypů, hledali jsme po téměř roce bez hraní motivaci. Práce na tomto projektu oslovila celou naší company a dá se říct, že je to jedním z našich největších projektů i co do počtu lidí, kteří se ve filmu objeví”, komentuje motivy pro vznik filmu autorka námětu a spolurežisérka Martina Vaněčková. Na režii se podílí i další z členů company Lucie Bartošová. Popisuje film jako vstup do světa našich myšlenek a snů. “Film, který je volně inspirovaný českým filosofem Miroslavem Petříčkem, se pohybuje na hraně surrealistického snu a filozofické úvahy, jestli svět, který se kolem nás odehrává a neustále mění vlastně dává smysl. A musíme vždy chápat, co se kolem nás odehrává?”

Filmové kulisy vytvoří Transformaci21 moderní minimalistická budova Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara. Ta má k novému cirkusu také velmi blízko. Není to zdaleka první společný projekt, který spojil Žongléros Ansámbl a plzeňský domov umění a designu “Sutnarku”.

Film vznikl za podpory Odboru kultury města Plzně, Plzeňského kraje, ÚMO 3, Odboru sportu města Plzně a Nadaci 700 let města Plzně.

Více informací o projektu Transformace 21 naleznete na webových stránkách www.zongleros.cz nebo na facebookovém profilu @zonglerosansambl.

Nový cirkus je specifický žánr kombinující divadelní kvality s takřka sportovním velmi náročným fyzickým výkonem. Plzeň má k novému cirkusu tradičně velmi blízko. Ať již jeho dominantní rolí v roce 2015, kdy se Plzeň pyšnila titulem Hlavní evropské město kultury, tak i díky festivalu nového cirkusu Žonglobalizace, který minulý rok oslavil první dekádu existence. Plzeňané také s oblibou navštěvují kurzy nového cirkusu v centru Cirkulárium, které na začátku roku 2020 slavnostně otevřelo nové prostory v areálu bývalé Papírny.