Ukrajinec souzený za znásilnění a pokus vraždy je podle znalkyň agresivní

Zveřejněno v Krimi západ
Od - pátek, 22. březen 2024 14:10
Ukrajinec souzený za znásilnění a pokus vraždy je podle znalkyň agresivní ilustrační. Foto: M. Osvaldová

Agresivní rysy, disociální poruchu osobnosti, chybějící pocit viny a obtížnou možnost nápravy zjistili znalci u devatenáctiletého Viktora Veselovského z Ukrajiny, který se u Krajského soudu v Plzni zpovídá z pohlavního zneužití, znásilnění a pokusu o vraždu patnáctileté dívky. Soudní znalkyně v oboru psychologie a psychiatrie dnes vypovídaly u soudu. Mladík byl podle nich v době spáchání činu schopen své jednání ovládat a rozpoznat jeho závažnost.

Veselovskyj, který žije v Česku asi pět let a má zde trvalý pobyt, soudu přiznal pohlavní zneužití a připustil, že dívku bodl. Odmítl ale, že by ji znásilnil nebo že by plánoval vraždu. Hrozí mu až výjimečný trest.

Událost, která vyvolala silné protiukrajinské nálady, se stala loni 8. srpna. Před tím už měl Veselovskyj s dívkou několikrát pohlavní styk, přestože věděl, že jí ještě nebylo 15 let. Loni v létě ji podle obžaloby vylákal na procházku k řece, v batohu si nesl také lepicí pásku, igelitové pytle, zalamovací nůž, další nůž a lahev roztoku savo. Dívku spoutal lepicí páskou, povalil ji na zem, částečně ji svlékl a vykonal na ní soulož a potom ji podle žalobce odvedl k blízkému lesíku, kde ji přinutil k orálnímu sexu. Poté ji posadil na plot, do přední části krku ji řízl nožem a pak ji do krku bodl, stojí v obžalobě. Školačce zachránilo život, že předstírala, že je mrtvá. Veselovskyj na ní pak rozřezal oblečení, zabalil ji do pytle na odpadky, při tom ji poléval horní část těla a genitálie chemikálií savo, stojí v obžalobě. Dívku pak shodil ze srázu do lesa, zakryl ji kůrou a větvemi a odešel.

Mladík s nedokončeným středním vzděláním u soudu popřel, že by čin připravoval. Podle znalkyň ale jednal s rozmyslem. U soudu tvrdil, že měl s dívkou dobrovolný sex. "A bodnul jsem a seknul, to způsobilo zranění, ale že bych to plánoval, tak to není," řekl. Obsah svého batohu vysvětloval tím, že dříve nakoupil savo a pytle na odpad shodou okolností, protože chtěl před příjezdem rodičů uklidit. Nože v batohu nosil běžně a měl tam i dvě lepicí pásky, které odnesl z práce a používal je na různé opravy, tvrdil u soudu.

Své jednání odůvodnil tím, že ho dívka vyprovokovala při hádce, která eskalovala až do fyzického útoku. Prý do něj strkala, rasisticky mu nadávala, dala mu facku, a když hledala v jeho batohu své věci, vytáhla lahev se savem a polila ho. Veselovskyj řekl, že vytáhl nůž a švihl jím proti dívce. Zaznamenal, že ji zřejmě zasáhl, když mu ale dál bránila v odchodu a nadávala mu, máchl nožem podruhé, vypověděl. Přiznal, že pak zpanikařil, a protože se domníval, že dívka je mrtvá, pokusil se zbavit těla a zamést stopy, jak to viděl ve filmu.

čtk