Ukrajinští uprchlíci opustí Malesice. Kam je kraj přemístí?

Zveřejněno v Z Plzně
Od - pondělí, 30. květen 2022 14:08
Ukrajinští uprchlíci opustí Malesice. Kam je kraj přemístí? Foto: se souhlasem ZAK TV

Více než dva měsíce obývá asi 110 ukrajinských uprchlíků bývalý zámek na okraji Plzně v Malesicích. Teď je ale kvůli sporům o vlastnictví ubytovny čeká stěhování. Podle našich informací by měla největší část z nich zamířit do Zbůchu, další pak budou rozmístěni na různá místa po Plzni.

Uprchlíci se mají stěhovat v úterý v průběhu dopoledne. "Padesátku z nich převezou autobusy do soukromého ubytování ve Zbůchu," potvrdila v pondělí pro náš server mluvčí Plzeňského kraje Eva Mertlová. Další pak zamíří na různá místa po Plzni.

Budovu bývalého zámku obývaly převážně ženy s dětmi. "Soukromý majitel zámku nabídl volnou kapacitu. Tím se daly věci do pohybu, z Krajského koordinačního centra rovnou posílají uprchlíky sem k nám do Malesic," popsal tehdy starosta Malesic Aleš Tolar.

Od té doby se ale situace změnila. Došlo totiž ke sporu o vlastnictví ubytovny, která je provozovateli pronajata konkurzním správcem, jemuž Plzeňský kraj platí za ubytované Ukrajince. O ubytovnu se ale začal zajímat jiný investor, který věc napadl u soudu. Kraj se tak může dostat do problému, že platil někomu jinému, než měl. "S ohledem na problematické právní záležitosti s prostory v Malesicích, které by kraji mohly přinést komplikace s finančním krytím ubytování pro ukrajinské uprchlíky, se rozhodujeme, jestli 110 osob přemístíme na jiná místa," avizovala Mertlová před dvěma týdny.

Podle starosty Aleše Tolara byly podmínky na zámku tristní. "Starali jsme se o ně, jak jsme mohli. Některé jsme i zaměstnali. Lidsky je mě jich líto, na druhou stranu chápu, že kraj chce platit peníze s nějakou jistotou, že se dostávají k reálnému vlastníkovi ubytovacích kapacit," doplnil Tolar pro ZAK TV.