V Blížejově na Domažlicku zaplavila voda s bahnem několik domů, dvorů a hřiště

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - středa, 22. květen 2024 11:49
V Blížejově na Domažlicku zaplavila voda s bahnem několik domů, dvorů a hřiště Situace byla špatná také v Horšovském Týně. Zdroj: SDH Horšovský Týn

Voda a bahno z přívalového deště v Blížejově na Domažlicku, který výrazně zvedl hladinu Lazeckého potoka, vnikla do čtyř domů a dalších dvorů při silnici. Žádní lidé nemuseli být evakuováni, pouze jedna rodina se přestěhovala z přízemí do prvního patra, než se spodní podlaží vysuší a vyklidí. Zničené je hřiště s umělou trávou, které bude muset obec rekonstruovat. Škody na soukromém a obecním majetku půjdou do milionů korun, řekl starosta Jiří Červenka.

"Už prší jen trochu. Teď to musíme všechno uklidit. Zřídili jsme obecní povodňovou komisi," uvedl. Na odklízení následků velké vody pracuje zhruba 20 lidí - dobrovolných hasičů, pracovníků obce, zejména technických služeb a místních dobrovolníků.

Intenzivní déšť začal v úterý v 17:00. "Nad obcí máme pole s kukuřicí, která vodu nezadrží a všechno se splavilo do Lazeckého potoka, který protéká obcí přes dva rybníky," řekl Červenka. V potoce byly až dva metry vody. Srážky nejprve zahltily obecní kanalizaci a voda vnikla do přízemí soukromého penzionu pro seniory. "Hasiči od nás a z Domažlic ji ale začali včas odčerpávat, a tak tam byla jen na podlaze," řekl.

Proud dále strhl opěrnou zeď za seniorským domem a zničil bazén, poškodil zahradu a cesty u rodinného domu. "Voda se dostala i do bytu, kde pomáháme s úklidem, a do sousedního domu," řekl starosta. Více vystoupala hladina potoka u železničního přejezdu. "Tam bydlí starší lidé, jimž jsme doporučili, aby šli do patra a dole to budeme uklízet," řekl starosta.

Splachy se dostaly také do dvorů při silnici od Horšovského Týna. "A nám to zničilo víceúčelové hřiště s umělou trávou, z níž bahno nedostaneme. Budeme ho muset rekonstruovat, stejně jako v roce 2009, kdy v obci byly podobné problémy," řekl.

Silné srážky, které v úterý večer zasáhly Plzeňský kraj, způsobily potíže na několika místech, nejčastěji na Domažlicku a Tachovsku. Hasiči měli v kraji desítky výjezdů k popadaným stromům a čerpání vody. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) napršelo na Šumavě a v podhůří Českého lesa za 24 hodin až 75 milimetrů srážek. Déšť zvedl i hladiny několika toků, druhý povodňový stupeň platí na Radbuze ve Staňkově na Domažlicku. Podle meteorologů tam hrozí do 13:30 třetí stupeň povodňové aktivity. V nejbližší době bude dosažen, hladina tam může ještě mírně stoupat, ale už je blízko kulminaci," uvedl ČHMÚ. Srážky mají pokračovat ještě dnes dopoledne, ale budou slábnout.

čtk