V bývalém plzeňském depu vystavují český křišťál a sochy z 6500 let starých dubů

Zveřejněno v Aktuálně
Od - pátek, 3. květen 2024 07:31
V bývalém plzeňském depu vystavují český křišťál a sochy z 6500 let starých dubů Foto: L. Prokšová

V muzeu veteránů automobilů a motocyklů Depo Moto Art začala dnes výstava Český křišťál v Plzni. K vidění jsou velké sochy z křišťálu i z kmenů 6500 let starých dubů od českých autorů, hodinky z limitovaných sérií české značky PRIM nebo prezidentské nápojové sety z karlovarského Moseru. Výstava potrvá do 2. června, řekla Kristýna Nachtmann Švédová, ředitelka Nadačního fondu Plzeň sobě, který loni v prosinci otevřel muzeum veteránů veřejnosti. Bývalá trolejbusová hala, kde je 70 automobilů a 40 motocyklů, slouží také jako galerie moderního umění.

"Máme tu největší sochu z celoleštěného křišťálu na světě - Venuši. Akademický malíř a sochař Vlastimil Beránek na ní pracoval dva roky, váží 240 kilo. Větší taková v jednom kusu utavená socha, která by byla celopovrchově leštěná, neexistuje," řekl Marek Landa, který pomáhá sochařům díla vystavovat a nabízí je kupcům po světě. Socha vznikla pro světovou výstavu Expo v Dubaji v roce 2020. "Máme tu i její 'sestru', o trochu menší, která se dostala do sbírek jednoho z největších uměleckých sběratelů na světě, korunního prince Saúdské Arábie," uvedl.

V Plzni má Beránek sedm exponátů, jeho žák Jaroslav Prošek čtyři a jeden Ela Smrček. "Pokud bychom se bavili o cenách, tak jsme v horních desítkách milionů korun, a to jenom za jednu sochu (Venuše). Taková věc se nevystavuje často," řekl Landa.

Prošek vdechl život 6500 let starým dubům, které ležely pět až deset metrů pod zemí na Ostravsku a jsou stále organickým materiálem, ne zkamenělinou, uvedl Landa.

Podle Tomáše Rothscheina z firmy Subfossil Oak z Ostravska se subfosilní duby našly náhodně při výkopových pracích v roce 2016. "Je to příběh jako z Hollywoodu, dlouho se ani nevědělo, co to je. Byli přivoláni archeologové, památkáři, řešilo se to i s ministerstvem životního prostředí. Jsme jedinou firmou na světě, která tento materiál vytěžila legální cestou," řekl. Podle Rothscheina se chová jinak než dřevo, je o něco tvrdší, jeden metr krychlový váží 950 kilogramů. Posudek na něj má firma z laboratoře Ostravské univerzity i z dendrologické laboratoře Beta Labs z Miami, kde potvrdili stáří 6500 let.

Poprvé se Proškovy sochy představily také na Expu v Dubaji, v ČR jsou vystaveny poprvé právě v Plzni - dva větší stromy, jeden menší a dále opracované malé kusy, vedle nich jsou stejná díla z křišťálu.

PRIM vystavuje v Plzni hodinky vyrobené v roce 2017 v sérii 75 kusů k výročí operace Anthropoid. Podle ředitelky české firmy ELTON hodinářská Renaty Červenák Nývltové je jejich cena odhadována na 200.000 korun. Firma v Plzni vystavuje deset modelů. "Pod bustou Jana Kašpara jsou hodinky Jan Kašpar, které jsme vyrobili loni v limitované edici 100 kusů. Nesou příběh jeho prvního letu mezi Pardubicemi a Chuchlí," uvedla.

čtk