V plzeňské nemocnici se otevře speciální ambulance pro ukrajinské uprchlíky

Zveřejněno v Z Plzně
Od - čtvrtek, 17. březen 2022 13:44
V plzeňské nemocnici se otevře speciální ambulance pro ukrajinské uprchlíky Foto: FN Plzeň

Nepřetržitou lékařskou pohotovostní službu pro dospělé, pro děti a dorost i gynekologicko-porodnickou ambulanci speciálně pro uprchlíky z Ukrajiny zřídila Fakultní nemocnice v Plzni. Tzv. UA POINT se nachází v lochotínském areálu.

„Na základě pokynu Ministerstva zdravotnictví od čtvrtka 17. března od 7:00 zřizujeme ve FN Plzeň-Lochotín tzv. UA POINT. Jedná se o nízkoprahovou ambulanci pro osoby z Ukrajiny, jejíž součástí je návaznost péče a tlumočení. Zde nabízíme lékařskou pohotovostní službu pro dospělé, lékařskou pohotovostní službu pro děti a dorost a zároveň i gynekologicko-porodnickou ambulanci,“ potvrdil ředitel FN Plzeň Václav Šimánek. UA POINT se nachází v areálu FN Plzeň-Lochotín ve vchodu C a jeho ordinační doba 24 hodin denně. 

Pacient ukrajinské národnosti přichází do přijímací kanceláře, kde dojde k registraci. Následně obdrží dotazník a informační materiály v rodném jazyce. Po zaregistrování je vyšetřen v UA POINTu, kde je 24 hodin k dispozici ukrajinsky hovořící zdravotník. "Základní ošetření a případně i další odborná zdravotní péče je poskytnuta na tomto místě dětským i dospělým pacientům, ženy s gynekologickými problémy jsou po registraci směrovány přímo do ambulancí Gynekologicko-porodnické kliniky," dodala mluvčí FN Plzeň Gabriela Levorová.