×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 10008

V plzeňské zoo mají druhou vydru. K Bonifácovi přibyla Janina, přivítali ji i patroni z vodárny

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 31. srpen 2020 22:35
Snímek obrazovky (15) Vydry se dožívají v průměru 18 let, tedy zhruba stejně jako pes domácí.

Novou obyvatelkou se pyšní plzeňská zoologické zahrada. Expozici Česká řeka nově obývá samička vydry říční Janina, která přicestovala do Plzně z Německa. Stejně jako oblíbený vydří kluk Bonifác je nalezenec, ošetřovatelé věří, že by spolu v budoucnu mohli založit rodinu.

Slavnostně se návštěvníkům představila nová vydra v pátek. „V expozici Česká řeka jsme měli první generaci vyder, která ale postupně zestárla a uhynula. Tak jsme potom pořídili Bonifáce, který je český nalezenec odchovaný fenou,“ připomíná mluvčí zoo Martin Vobruba, jak to bylo s pětiletým samečkem, který si právě kvůli své náhradní mamince osvojil trochu ze psího chování.

Janina a Bonifác jsou zatím každý v odděleném výběhu, návštěvníkům se ale nebojí ukázat. „Viděli jsme vydry, byly krásné. Bylo legrační, jak prosila a chtěla, abych jí hodila masíčko,“ směje se malá Anička, která se na nohou hvězdu zoo přišla podívat se svými rodiči. „Je super, že jsou teď do páru. Ve dvou se to lépe táhne, a určitě se za rok půjdeme podívat na vydřata,“ myslí si starší návštěvník zahrady. V rozmnožení vyder doufají i zaměstnanci zoo.

Přivítat Janinu přišli i její patroni z Vodárny Plzeň. Ta totiž chov vyder finančně podporuje, souvislost s vodu není náhodná. „Jsme dlouholetým partnerem celé zoologické zahrady, k vydrám máme ale kvůli vodě, jakožto hlavnímu médiu, skutečně zvláštní vztah. Čistou vodu potřebujeme jak my jako lidé, tak vydry,“ vysvětluje generální ředitel společnosti Jiří Kozohorský.

Vydra říční žila do poloviny devatenáctého století na celém českém území. Pak začala mizet kvůli lovu pro kožešinu i regulaci řek. V posledních let se ale podle dostupných statistik do přírody navrací a podle portálu vydryonline.cz už žije opět i v téměř celém Plzeňském kraji.