Kvůli dlouhodobému suchu a vysokým teplotám vyhlásil hejtman Karlovarského kraje Petr Kubis pro celé území kraje období zvýšeného nebezpečí vzniku požárů. Opatření začalo platit v pátek 26. června od 13 hodin a až do odvolání přináší zákaz řady činností, které by mohly způsobit vznik požáru.
K vyhlášení opatření přistoupil hejtman na základě oficiálního doporučení Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje. Hasiči vyhodnotili aktuální situaci pomocí metodiky a nástroje FIRERISK, který pro nejbližší dny ukazuje vysoké požární riziko. Situaci navíc zhoršují extrémní teploty, které způsobují výrazně vyšší odpar i těch srážek, jež v regionu spadly v minulých dnech.
„Extrémní sucho a předpovídané teploty vytvářejí v přírodě doslova tikající bombu, kdy k neštěstí stačí jedna jediná jiskra. Spolupráce a zodpovědnost každého z nás je teď klíčová. Proto bych chtěl požádat veřejnost o dodržování všech stanovených zákazů. Jakékoliv jejich porušení lze považovat za přestupek, přičemž fyzickým i právnickým osobám za takové jednání hrozí finanční sankce ve výši až 100 tisíc korun,“ uvedl hejtman Petr Kubis.
Až do odvolání platí na všech místech pokrytých vegetací, jako jsou lesy, pole, zahrady, parky nebo louky, zákaz rizikových činností. Mezi ně patří především rozdělávání a udržování otevřeného ohně, pálení klestu a zbytků po těžbě v lesích, používání pyrotechnických výrobků a dalších zdrojů zapálení, provozování jízdy parních lokomotiv nebo spotřebovávání vody z požárních nádrží k jiným účelům než hašení požárů.
Mimořádná opatření se dotýkají také zemědělců v období žní a vlastníků lesů. Ti musí v době zvýšeného nebezpečí požárů plnit zvláštní povinnosti a přijmout preventivní opatření, mezi která patří například intenzivnější hlídková činnost.
Zdroj: Karlovarský kraj




