Vítězný Aschenbrenner: Letošní volby byly náročnější

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - sobota, 10. říjen 2020 21:27
aschenbrenner Foto: Senát ČR

Vítězný senátor za Plzeň-město Lumír Aschenbrenner (ODS) chce při svém dalším působení v Senátu přispět ke spolupráci českých a tchajwanských firem. Věří, že pokud budou mít občanští demokraté silný klub, tak zůstane místopředsedou hospodářského výboru a členem pracovní skupiny, která má ekonomickou spolupráci s Tchaj-wanem na starosti. Aschenbrenner ve volbách porazil kandidáta Pirátů Daniela Kůse, kterého označil za těžkého soupeře.

Podle Aschenbrennera byly letošní volby náročnější, protože šlo o obhajobu. "Když člověk útočí, tak nemá co ztratit. A já jsem si vůbec nepřipadal takový favorit jako podle sázkových kanceláří. Věděl jsem, že to nebude tak snadné," uvedl.

"Mám různé emoce, ale smutek do toho nepatří," reagoval Kůs. Podle něj byl Aschenbrenner velmi silným soupeřem, který nekandidoval jen za ODS, ale i za TOP 09 a měl rovněž podporu KDU-ČSL a ČSSD. "Podpořili ho také Straka (Martin, majitel plzeňského hokejového klubu) a Vrba (velmi úspěšný bývalý trenér FC Viktoria Plzeň), prostě spousta lidí," uvedl. Velkým úspěchem pro Kůse je, že v prvním kole porazil všechny tradiční strany.

Aschenbrenner byl nedávno na Tchaj-wanu s delegací vedenou předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS). Podle něj má Česko díky Vystrčilově morální odvaze obrovské ekonomické možnosti. "Naší cesty si (Tchaj-wan) váží a chtějí, aby tu z jejich nabídek něco vzniklo," uvedl.

Příležitosti vidí hlavně v oborech elektroniky a high-tech. "Jedna z nich je skupina firem TEEMA, která má 3000 tchajwanských firem a ty chtějí přesunout polovinu své ekonomiky z pevninské Číny, a to způsobem, že 50 procent do Ameriky a 50 procent do Evropy. To znamená, že čtvrtinu svých aktivit by chtěli mít v Evropě," uvedl. Právě Česko by mělo být podle Aschenbrennera branou do Evropy.

Další příležitostí je Tchajwanská ekonomická banka, která chce také zřídit banku v Evropě, zatím má nejbližší v Belgii a u nás ji plánuje, uvedl. Aschenbrenner řekl, že nejde o žádné "vysněné příležitosti". Příští rok přijedou zástupci jednat do Brna a Prahy.

Aschenbrenner řekl, že nikdy nesliboval pomoc jednomu městu, tedy Plzni. "Chtěl bych se ale zaměřit na rozpočtové určení daní, tedy aby obce měly větší podíl (na daních)," uvedl. Tradičně neslavil vítězství v plzeňské centrále ODS, ale v restauraci Plovárna Hradiště, kde byl se svými přáteli. Plzeňskému kraji by podle něj měla ODS vládnout v koalici se STAN a Piráty.

Kůs chce dále pokračovat jako městský zastupitel v příštím roce se bude snažit získat podporu Pirátů k volbám do Sněmovny. "Myslím, že jsem Pirátům pomohl hodně," dodal.

čtk