Voličským preferencím vládne suverénně hnutí ANO

Zveřejněno v Politika
Od - úterý, 7. červen 2022 10:10
Voličským preferencím vládne suverénně hnutí ANO ilustrační. Foto: pixabay

Pokud by se v tuto chvíli konaly volby do Poslanecké sněmovny, ovládlo by je hnutí ANO se ziskem 28,5 procenta. S větším odstupem se ziskem 16,5 procenta by byla druhá ODS, třetí SPD přisoudil průzkum agentury Median 11,5 procenta. Výzkum probíhal v období 1. května – 2. června 2022. Odpovídalo v něm 1 018 respondentů starších 18 let a nezahrnoval předvolební koalice.

Až na čtvrtém místě za SPD byli Piráti, kteří by získali devět procent hlasů, a STAN s 8,5 procenty. Do Sněmovny by se dostala ještě ČSSD se ziskem 5,5 procenta. Před branami dolní parlamentní komory by zůstala TOP 09 a KDU-ČSL. „Zisk všech tří stran se však pohybuje kolem hranice pěti procent a nelze tak spolehlivě určit, zda je jejich podpora nad touto hranicí, či pod ní,“ uvedla agentura Median.

Podle průzkumu by prostým součtem strany tvořící koalici SPOLU měly podporu 25,5 % respondentů, v případě koalice Pirátů a STAN by to bylo 17,5 %. Strany vládní koalice by tak součtem měly podporu 43 %. Volební potenciál hnutí ANO však proti předchozím výsledkům mírně poklesl, volební jádro naopak posílilo. Drobný nárůst preferencí, jádra i potenciálu zaznamenalo též hnutí SPD.