Praktická výuka na prvním místě. Studenti Fakulty zdravotnických studií během léta nacvičovali modelové záchranné situace, při kterých běhal mráz po zádech. Sražený chodec, dopravní nehoda s několika zraněnými nebo havárie při seskoku padákem. Akce s názvem “Den s traumatem” rozhodně nebyla nudnou teoretickou výukou
Těžko na cvičišti, lehko na bojišti. To je heslo pro studenty Fakulty zdravotnických studií. Ti se pravidelně zúčastňují velkých taktických cvičení Integrovaného záchranného systému nebo workshopů, a spolu s pedagogy pořádají osvětové akce pro širokou veřejnost. Katedra záchranářství, diagnostických oborů a veřejného zdravotnictví FZS Západočeské univerzity pořádala během léta ve spolupráci s Leteckou záchrannou službou Plzeň-Líně akci s příznačným názvem “Den s traumatem”.
Modelové situace připravovali studentům i v místech, kde je velký pohyb lidí a zvídavých osob. Akce proto probíhala v budově fakulty a jejím okolí, například v areálu letiště v Líních. Pro studenty byla výuka silně realistická a díky ní se lépe připraví i psychicky na reálné situace, které je čekají.
Jak Den probíhal? Vyučující, absolventi oboru a příslušníci Armády ČR pro studenty oboru záchranářství připravili modelové situace zaměřené na ošetření pacienta s traumatem. Nacvičovali tak poskytování přednemocniční neodkladné péče například u výsadkáře, který havaroval při seskoku padákem, při dopravní nehodě s několika zraněnými nebo u sraženého chodce.
Pro modelovou situaci s názvem EMERGENCY byl v prostorách učebny vytvořen improvizovaný urgentní příjem, kde studenti jako členové nemocničního týmu poskytovali neodkladnou péči postupně přijímaným pacientům. Dále měli možnost si vyzkoušet třídění metodou START (snadné třídění a rychlá terapie), která se používá k určování priorit ošetření při mimořádné události s hromadným postižením osob.
„Na akcích, jako je Den s traumatem, mají studenti možnost praktikovat své znalosti v rámci modelových situací, a vyzkoušet si tak náplň svého budoucího povolání. Velkým přínosem je setkání s profesionály, kteří jim poskytují zpětnou vazbu a rady. S Leteckou záchrannou službou Plzeň-Líně plánujeme další spolupráci a už teď se na ni těšíme,“ uvádí Klára Gillernová, vyučující katedry záchranářství, diagnostických oborů a veřejného zdravotnictví.
A co se připravuje pro záchranáře na začátek akademického roku? ,,Fakulta zdravotnických studií Západočeské univerzity v Plzni chystá na září mezinárodní soutěž pro studenty vysokých škol s názvem Plzeňský pohár záchranářů. Tato soutěž má už silnou tradici a letošní ročník je již ročníkem devátým. Každý rok se specializujeme na novinky z přednemocniční a nemocniční neodkladné péče a jejich aplikaci v praxi. Pohár je zároveň metodickým cvičením pro studenty vysokých škol z České republiky a Slovenska.“ říká děkan fakulty Lukáš Štich.
Zajímavou součástí velmi oblíbeného Plzeňského poháru záchranářů je tradiční pořádání workshopů a odborných prezentací, kde se studenti mohou seznámit s odbornou problematikou jednotlivých složek IZS a vyzkoušet si práci s technikou jednotlivých složek.
Fakulta zdravotnických studií poskytuje vzdělání v bakalářských studijních programech Fyzioterapie, Ergoterapie, Ortotika-protetika, Všeobecné ošetřovatelství, Porodní asistence, Radiologická asistence, Zdravotnické záchranářství a Laboratorní diagnostika ve zdravotnictví. V kombinované formě je možné studovat program Všeobecné ošetřovatelství. Na úrovni magisterského studia nabízí program Ošetřovatelství.
Autor: Markéta Hallová