Výstavba nové budovy Hospicu sv. Lazara v Plzni se přiblížila. Město, kraj a biskupství podepsali memorandum

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - úterý, 24. říjen 2023 08:40
Výstavba nové budovy Hospicu sv. Lazara v Plzni se přiblížila. Město, kraj a biskupství podepsali memorandum Vizualizace: Hospic sv. Lazara

Plzeňský Hospic sv. Lazara, jediné lůžkové zařízení svého druhu v Plzeňském kraji, připravuje novou budovu v zeleni okrajové části Litice. Rada města Plzně na svém jednání schválila uzavření Memoranda o spolupráci mezi Plzeňským krajem, statutárním městem Plzeň a Biskupstvím Plzeňským, které podporuje realizace projektu nazvaného Nový dům pro Hospic svatého Lazara.

Hospic svatého Lazara, který se ročně ve svém lůžkovém zařízení postará o zhruba 380 klientů a od loňska poskytuje i službu domácího hospice, má své zázemí ve Sladkovského ulici na Slovanech. Tento objekt však dlouhodobě nevyhovuje, chybí mu zahrada, parkovací stání, leží u rušné třídy, v městské zástavbě a postrádá další možnosti rozvoje, proto vedení hospice připravuje výstavbu nové budovy.

Nové zázemí by mohl hospic nalézt v klidné lokalitě v Plzni-Liticích. "Nyní jako město spolupracujeme se zařízením na utvoření smlouvy o výpůjčce na pozemek,“ uvedl radní města Plzně pro oblast sociální a aktivní život seniorů Jiří Šrámek.

V novém hospici, který se víc otevře veřejnosti, by se mohli pacienti vyvézt ven s postelí. Dům by měl být obrostlý vistáriemi, bude tam rozlučková místnost, v pokojích o 14 m2 bude postel pro klienta i pro člena rodiny. Uvnitř nízkého domu bude klidová zóna s jezírkem a stromem. "Lékaři, sestry a další si řekli, co potřebují k práci a jak by měl být dům funkční," uvedl už dříve Viktor Glier z hospicu, který se stará o sponzory a propagaci neziskového zařízení s 50 zaměstnanci. Nový objekt chce hospic financovat z různých zdrojů, náklady se odhadují do 400 milionů korun.

V memorandu se podle Šrámka smluvní strany zaváží, že budou vyvíjet činnost k dosažení účelu memoranda. Každá ze smluvních stran se zdrží jakékoliv činnosti, jež by mohla znemožnit nebo ztížit dosažení účelu memoranda. Dále se každá ze smluvních stran zdrží jakéhokoliv jednání, které by mohlo ohrozit zájmy smluvních stran v souvislosti s dosažením účelu memoranda.