Z koupání si odnesli vyrážku. Centrální obvod musel uzavřít jezírko ve Škodalandu!

Zveřejněno v Aktuálně
Od - sobota, 24. červen 2023 07:37
Z koupání si odnesli vyrážku. Centrální obvod musel uzavřít jezírko ve Škodalandu! Foto: ÚMO Plzeň 3

Nepříjemný zážitek si odneslo několik lidí, kteří se byli ve čtvrtek koupat v jezírku areálu Škodalandu. Objevila se u nich totiž svědivá vyrážka kůže. Centrální plzeňský obvod, okamžitě jezírko uzavřel, podle prvních informací je podezření na ceriakie, což má potvrdit nebo vyvrátit laboratorní rozbor.

347262992 655276139963979 4361043940633762215 nPodle mluvčí centrálního obvodu Michaely Adámkové se prováděl rozbor ve středu, tehdy byl v pořádku. Po problémech několika lidí bude obvod provádět další rozbory. "Podezření je na ceriakie – larvy ptačích motolic, které žijí ve vodě a přenáší se z vodních ptáků a šneků. Jejich výskyt v jezírku sice zatím prokázaný není, ale vzhled vyrážky tomu odpovídá, během víkendu a v pondělí proběhne další průzkum ve spolupráci s odborníky. Tyto parazity nelze odhalit vodním rozborem, ale zkoumáním plžů, se kterým se již začalo," vysvětlila Adámková.

Cerkáriová dermatitida je dnes poměrně rozšířený problém. Pro člověka se jedná sice o nepříjemnou záležitost, ale není to ohrožení zdraví. Pupínky sice svědí, ale je to známka, že imunitní systém člověka cerkárie zničil. Pupínky přejdou za jeden až dva týdny bez jakýchkoli následků, jen je třeba je nerozškrabat. Na vině jejich výskytu podle odborníků nikdo není. "Každopádně je nezbytné, aby návštěvníci za žádných okolností nekrmili vodní ptáky a nestahovali je ke koupališti. Kachny a labutě jsou totiž nejrizikovějšími přenašeči," podotkla mluvčí obvodu.

Cerkarie, larvy ptačích motolic žijí ve vodě, při koupání napadají i člověka, zalézají mu do kůže a způsobují svědivou vyrážku. Přenáší se z vodních ptáků pomocí vodních plžů. Cerkarie během pár minut dokáží proniknout skrz kůži, takže je nelze utřít ručníkem nebo opláchnout. Pokud je člověk ve vodě delší dobu, není šance se jich zbavit. Jediná účinná prevence jsou speciální krémy proti medúzám nebo opalovací krém s účinnou látkou, která působí jako antihelmintikum.

"Za komplikace se velice omlouváme, jezírko zůstává zavřené. Pokud se výskyt těchto parazitů prokáže, začneme pracovat na jejich odstranění, které není snadné," dodala Adámková.