Plzeň veze z Kazachstánu jednobrankový náskok, o vyšší výhru přišla v posledních vteřinách

Zveřejněno v Sport ZAK
Od - čtvrtek, 24. srpen 2023 18:10
Plzeň veze z Kazachstánu jednobrankový náskok, o vyšší výhru přišla v posledních vteřinách Foto: FCVP

Úvodní krok zvládli, mohlo být ale mnohem lépe. Fotbalisté Viktorie Plzeň zvítězili v prvním utkání play-off Evropské konferenční ligy nad Tobolem Kostanaj na jeho hřišti 2:1 a jsou o něco blíže postupu do základní skupiny. Viktorii poslal do vedení v 73. minutě Cadu, v 90. minutě pak navýšil na 2:0 Lukáš Kalvach a vypadalo to, že Plzeň poveze z Kazachstánu nadějný dvougólový náskok. Jenže přišla šestá minuta nastavení, ruka Hejdy v pokutovém území a Deblé z penalty snížil.

Do první větší příležitosti se dostali hráči domácího Tobolu. Po rohovém kopu zůstal na zadní tyči osamocen Roman Asrankulov, který ale branku naštěstí přestřelil. V jedenácté minutě zahrozili také Západočeši. Z pravé strany poslal balon do vápna Honza Kopic a posadil ho přesně na hlavu Pavla Šulce. Ten bohužel mířil přesně do míst, kde stál brankář Konovalov. Domácí poté jak se říká přitvrdili muziku. Po jednom z faulů poslal do šestnáctky balon Lukáš Kalvach. Na ten si naskočil Rafiu Durosinmi. Jeho hlavičku vyrazil do tyče Ivan Konovalov. Dva rohové kopy poté přišlo do vápna, ve kterém pracuje Jindřich Staněk. Ten také ukázal, kdo v něm vápnem a balon dvakrát ze vzduchu stáhl. Po polovině první půle vyzkoušel ránu z dálky Pavel Šulc, ale jeho střela minula branku o dobré dva metry. Ve třicáté čtvrté minutě přišla jedna z větších příležitostí Tobolu. Balon ve vápně propadl až k Miljanu Vukadinovičovi, bratrovi českým fanouškům známějšího Vukadina Vukadinoviče. Ten balon propíchl na Muzhikova. Staněk mu ale balon ukradl od nohy. Poté si Staněk sáhl na balon ještě dvakrát během minuty. Nejprve zprava a poté zleva ho vyzkoušel z dálky Serges Deble. Ani jednou ale Staňka nepřekonal. Pět minut před koncem prvního poločasu pálil po rohovém kopu Durosinmi. Bohužel těsně nad. Největší šance prvního poločasu přišla těsně před jeho koncem. Nejprve se vydal na útočný výlet Lukáš Hejda. Hra se ale rychle otočila a dopředu mířili domácí. Zharynbetov vedl balon od poloviny hřiště a šel se svým spoluhráčem sám proti Robinovi Hranáčovi. Situaci dobíhal Hejda. Naštěstí Zharynbetov celou situaci prováhal. Nešel sám, nepřihrál, takřka zastavil. Nakonec z paniky vypálil a míč poslal mimo. Ke konci poločasu ještě pálil Cadu a Bucha, ale brankáře nepřekonali.

Čtyři minuty po začátku prvního poločasu vyzkoušel pozornost Jindřicha Staňka Samat Zharynbetov, ale ani tentokrát brankáře Viktorie neohrozil. V 54. minutě už znovu hrozili domácí. Vukadinovič se prosmýkl kolem brankové čáry až do šestnáctky a zkoušel míč prostrčit mezi nohami Jindřich Staňka. Ten byl připraven. V 64. minutě to zkoušel nůžkami Tomáš Chorý, jenže mimo. Pak už se ale začaly dít věci. Kopic z pravé strany poslal balon do vápna, který prodloužil hlavou Tomáš Chorý na zadní tyč. Tam zůstal úplně volný Cadu a svou první brankou v dresu Viktorie utišil fanoušky na stadionu. Poté zahrál rukou na hranici vápna Ibrahim Traoré. Z dobré příležitosti ale ohrožení nepřišlo. Minutu před koncem základní hrací doby bylo ještě veseleji. Viktoriáni přečíslili Tobol na jejich vlastní šestnáctce. Adam Vlkanova pak míč fantasticky prostrčil na Lukáše Kalvacha, který si poradil a překonal brankáře Tobolu. Jenže poté přišla šestá minuta nastavení a ruka ve vápně Viktorie. Situaci musel přezkoumat VAR a rozhodčí ukázal na pokutový puntík. Tu proměnil Serges Deble a snížil na 1:2.