Západočeští hejtmani vítají zvolení Pavla, primátoři krajských měst mu připomněli slib

Zveřejněno v Zpravodajství ZAK
Od - sobota, 28. leden 2023 17:35
Západočeští hejtmani vítají zvolení Pavla, primátoři krajských měst mu připomněli slib ilustrační. Foto: Josef Krebs

Hejtmani Plzeňského a Karlovarského kraje Rudolf Špoták (Piráti) a Petr Kulhánek (STAN) doufají, že se s novým prezidentem Petrem Pavlem na Pražský hrad vrátí důstojnost a prestiž prezidentského úřadu. Oba hejtmani Pavla volili v obou kolech prezidentské volby a chystají se ho co nejdříve pozvat na návštěvu svých krajů, řekli dnes Špoták a Kulhánek ČTK. Oba také řekli, že zatímco se dříve kvůli osobě dosluhujícího prezidenta Miloše Zemana neúčastnili v Praze předávání státních vyznamenání, pokud jim letos pozvání od nového prezidenta Pavla přijde, rádi ho přijmou.

Primátoři krajských měst, Roman Zarzycký z Plzně a Andrea Pfeffer Ferklová z Karlových Varů (oba z ANO) Pavlovi připomněli slib, že bude nadstranickým prezidentem a obhájcem zájmů všech občanů. V Plzeňském kraji Petr Pavel volby vyhrál, v Karlovarském kraji uspěl jeho protivník Andrej Babiš.

"Jsem moc rád, že to dopadlo tak, že se úřadu prezidenta vrátí prestiž a věřím, že i důvěra společnosti," řekl ČTK Kulhánek. Nově zvoleného prezidenta se chystá pozvat na návštěvu kraje hned na začátku příštího týdne.

Oba hejtmani věří, že Pavlovi se podaří společnost rozdělenou během předvolební kampaně postupně sjednotit. "Věřím tomu, že generál Petr Pavel bude svou rétoriku směřovat přívětivě, bez rozdílu stranické příslušnosti a bez rozdílu toho, kdo ho volil, tedy k celé společnosti. A budu věřit, že se mu bude dařit postupně zasypávat příkopy, které teď lidi dělí," řekl Kulhánek.

Podle Špotáka byla volební kampaň v poslední době už hodně extrémní a vyhrocená. "Pevně věřím, že tím, že proběhly demokratické volby, že se nálada ve společností, která byla především v osobě Andreje Babiše v posledních týdnech a dnech hodně hrocená, tak že se uklidní. Uvidíme, jestli Petr Pavel toto dokáže odčinit, osobně věřím, že ano. Každopádně si od jeho zvolení slibuji to, že budeme mít důstojnou hlavu státu," doplnil Špoták.

Kulhánek i jeho plzeňský kolega Špoták se také těší, že letos, pokud dostanou pozvání na udělování státních vyznamenání od nového prezidenta, na slavnost do Prahy pojednou. "Pokud budu pozván na předávání státních vyznamenání, tak moc rád bych toto pozvání od pana prezidenta Pavla přijal," řekl Špoták, který loni slavnostní ceremoniál nenavštívil. "Bude to velká změna, protože tak, jak se radikalizoval úřad prezidenta v druhém období Miloše Zemana, tak jsem na předávání (státních vyznamenání) přestal jezdit. A budu se moc těšit, že tu tradici, kterou jsem začal v pozici primátora, od roku 2010 znovu obnovím," dodal Kulhánek.

"Pevně doufám, že Petr Pavel neuhne od hodnot, které v prezidentské kampani deklaroval, a bude i přes podporu vládních stran nadstranickým prezidentem, který bude hájit zájmy všech občanů ČR. Volební výsledek vnímám i tak pozitivně. Volby ukázaly, že podpora hnutí ANO je vysoká," uvedl Zarzycký. Pfeffer Ferklová očekávala těsnější výsledek. "Novému prezidentovi přeji, aby opravdu spojil společnost a byl důstojným reprezentantem Česka. Přála bych si, aby opravdu nezapomněl na obyčejné lidi a s rozumem korigoval kroky vlády, která na obyčejné lidi zapomíná. Důležité je uklidnit situaci ve společnosti a ukázat, že v čele našeho státu stoji člověk, který respektuje ústavu, zajímá se o problémy lidí a není loutkou současné vlády," dodala.

čtk