Zarzycký: Pandemie paralyzuje sport, snažíme se najít řešení

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - středa, 8. duben 2020 12:53
IMG-20200327-WA0033 Generální manažer HC Škoda Plzeň Martin Straka a první náměstek primátora Roman Zarzycký. Foto: archivní

Hokejová extraliga zrušena předčasně, házenkářská také a fotbalová odložena zatím na neurčito. Vedení HC Škoda Plzeň, Talentu M. A.T. Plzeň a Viktorie Plzeň teď řeší, jak s nečekaným výpadkem financí bojovat. První náměstek primátora Roman Zarzycký, v jehož gesci je mimo jiné sport, už zahájil se všemi kluby jednání o možnostech pomoci.

Jak moc velký dopad mají z vašeho pohledu nouzová opatření v souvislosti s koronavirem na tři největší plzeňské sportovní kluby, HC Škoda Plzeň, FC Viktoria Plzeň a Talent M. A.T. Plzeň? Obecně mohu říci, že dopad na sportovní segment je obrovský. Jednak na tréninkové programy, fungování akademií a hlavně na A-týmy. Skončila extraliga házené a hokeje. Právě hokej má asi nejvyšší propady v příjmech. Hokej je navíc specifický v tom, že na přelomu dubna a května končí sezóna a oni teď mají před sebou nejdůležitější období podepisování smluv. Na žádost Martina Straky (generálního manažera a majitele, pozn. red.) jsem minulý týden v pátek udělal setkání s vedením hokejistů a fotbalistů, kde jsme se zabývali těmi největšími problémy. Jednání proběhlo ve velmi zvláštních podmínkách v zasedacím sále zastupitelstva tak, abychom od sebe seděli velmi vzdáleně. Dnes (ve středu, pozn. red.) budu mít podobnou schůzku také s vedením házenkářů.

O čem jste diskutovali? Oba majitelé říkali, jak obrovské problémy jim nedohrání soutěží přináší. U fotbalu trochu doufám, že se podaří sezónu dokončit, ale i to bude mít úskalí. Pokud se povolí kolektivní sportování, tak tam bude pravděpodobně limitace hraní bez diváků. Což bude znamenat také značný finanční výpadek. Já jako bývalý ředitel hokejového klubu si ještě pamatuji souvislosti. Vím, že v tuto chvíli by hokejisté zahajovali pomalu ale jistě prodej permanentních vstupenek. Co jsem pochopil, tak je nějaká vůle majitele hokejového klubu dávat tam soukromou subvenci v bodě zlomu. Proto mě požádal, abychom reagovali rychle. Já cestu pro podporu intenzivně hledám. Je to asi dva měsíce, co jsme podepsali hokeji třímilionový příspěvek pro fungování akademie.

A půjde v tomto případě reagovat rychle? Hokejisté už vyslovili nějaké přání vůči městu, samozřejmě se obrací i na kraj a jiné organizace. Jejich požadavek se pohybuje v milionech, spíš v desítkách milionů korun. Kdyby to bylo jen na mě jako na fanouškovi, tak jim okamžitě jdu pomoci, ale ve veřejném prostředí fungujeme trochu jinak. Nechal jsem do konce týdne zpracovat právní analýzu, která nám ukáže další postup. Na misce vah je potřeba pečlivě zvažovat, jestli sanovat pouze vrcholové sporty, nebo se pokusit změnit dotační titul pro všechny sporty. To je ale na rozhodnutí rady a zastupitelstva. V nouzovém stavu jsme navíc limitování tím, že se neschází poradní orgány, sportovní nebo jiná odborná komise, které by daly doporučující stanovisko.

Jaké má město možnosti, aby vrcholovému sportu pomohlo? Vytyčili jsme tři možnosti, dvě jsme nechali zanalyzovat. Řada měst a krajů v republice se snaží pomáhat. Je to velmi specifická podpora, která musí být konstruována správně s ohledem na zákonné regulativy a normy Evropské unie. Vzhledem k tomu, že to je soukromý subjekt, v jednom případě společnost s ručením omezeným a v případě fotbalu akciová společnost, veřejné zdroje jsou tedy limitovány.

Můžete říci nějakou konkrétní variantu? Máme možnost samozřejmě podporovat mládež, navýšit podporu akademií. Ale u těch A-týmů to má svá rizika. Vzhledem k tomu, že to je kolektivní rozhodnutí, tak budeme hledat cestu tak, aby to bylo pro nás i pro kluby bezpečné. Hrozilo by pak, že bychom museli my i kluby peníze vracet. Nerad bych podporu pojal jako „Danajský dar“. Samozřejmě jsme fanoušci, většina z nás chodí pravidelně na zápasy. Všiml jsem si také, že se snaží hokejistům pomoci i vlastní příznivci. Jeden z nich založil transparentní účet. Je to věc, kterou vnímám pozitivně a jsem za ní velmi rád. Pravdou ale je, že co se týká financování sportovišť v majetku města, tak jsme na špici, na druhou stranu existuje analýza na provozní financování sportu, a tam máme stoprocentně rezervy. Jsme výrazně níž, než je republikový standart.

Město Plzeň také podporuje fotbalovou, hokejovou i házenkářskou akademii. Jaký dopad se očekává u nich? Na ty tři velké akademie by to nemělo mít vliv. Talenti trénují ve všech akademiích v domácím prostředí, mají nějaké individuální plány. Investovali jsme nemalé finanční prostředky do infrastruktury právě kolem akademií. Zanedlouho budeme kolaudovat prostor na zimním stadionu, který stál téměř 70 milionů, máme učiněný příslib na revitalizaci areálu pro fotbalovou akademii. Problém mají spíše tedy A-týmy, které jsou vázané na zdroje od partnerů. Je ale také nutné si přiznat, že investice vložené do podpory sportu ze strany sponzorů jsou v této době zvažovány až jako poslední.

Od úterý jsou otevřena venkovní sportoviště. Naplňuje vás optimismem alespoň tohle? Jsem z toho nadšen, na druhou stranu jsem četl doporučení ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, který definuje, jaké jsou limity. Je to o tom, aby konkrétní provozovatelé dbali doporučení. Jsem optimistou a věřím, že tak, jak to je teď u těch venkovních sportů, tak to bude zhruba do týdne, 14 dnů, maximálně měsíce i u těch ostatních. Doufám, že se limit posune právě u fotbalistů či házenkářů. Pandemická křivka podle mě kulminuje. Věřím v to, že do měsíce by sportoviště mohla fungovat.

Město Plzeň pravidelně v srpnu pořádá největší sportovní akci Sportmanii. Jak to vypadá s ní? Zatím jsem nepřistoupil k tomu, že by se měla rušit. Pakliže by byl vývoj negativní ve smyslu setkávání se většího počtu osob, tak budeme muset reagovat. Vnitřně jsem se rozhodl, a připravil jsem na to i radu města, že takovou variantu v případě přesunu, nikoli rušení, budu zvažovat nejdříve v červnu.