Zatloukat, zatloukat, zatloukat. Takový je postoj Pirátů ve vedení města k projektu dekarbonizace Plzeňské teplárny, říká zastupitel za TOP 09 Michal Vozobule

Zveřejněno v Politika ZAK
Od - pondělí, 20. květen 2024 07:30
Zatloukat, zatloukat, zatloukat. Takový je postoj Pirátů ve vedení města k projektu dekarbonizace Plzeňské teplárny, říká zastupitel za TOP 09 Michal Vozobule Zdroj: TOP 09

Velkou debatu přinesla zpráva o předpokládaném zdražení investice do dekarbonizace Plzeňské teplárny ze 3,5 miliard na 7 miliard. Co za tím podle vás stojí?
Tak ona ta debata, už vlastně na dvou jednáních Zastupitelstva, tak velká nebyla. Pan náměstek Bosák (Piráti) nám oznámil, že k tomu nikomu nic říkat nebude, i když jsme se ho na to ptali opakovaně. Jeho postoj je tak, slovy klasika, jasný: zatloukat, zatloukat, zatloukat.

Jak to odůvodnil?
Náměstek Bosák opakovaně tvrdí, že informace k přípravě projektu dekarbonizace nemá, případně argumentuje nutností ochrany obchodního tajemství či potřebou utajení z důvodu veřejné zakázky. Pokud pan náměstek informace nemá, nebo je tají, považuji to buď za jeho naprostou nekompetentnost, anebo za absolutní aroganci nejen vůči zastupitelům, ale zejména vůči Plzeňanům, kteří by měli vědět, jestli ta investice například v konečném důsledku nezvedne cenu tepla v Plzni.

A zvedne dekarbonizace cenu tepla?
Na to jsme se v minulosti také ptali, ale od vedení města, jak asi správně tušíte, jsme žádnou takovou odpověď nedostali. Přijde nám logické, že se náklady na dekarbonizaci musí nutně v ceně projevit. Proto nás to také zajímá, jak moc plánují zatížit rodinné rozpočty občanů Plzně.

Samotná dekarbonizace teplárny je ale nevyhnutelná.
To bez pochyby. Celý projekt dekarbonizace byl už za předešlého vedení města důkladně připravován, proběhla podrobná analýza, která v roce 2022 stanovila cenu investice od 3,5 maximálně do 4 miliard korun. Nová koalice přišla s tím, že projekt nebude stát miliardy 4, ale miliard 7. Jedná se o největší zakázku v Plzni za poslední léta a nás logicky zajímá, v jakých oblastech došlo ke zvýšení nákladů. Je to jednoduchá otázka, na kterou může být vlastně úplně jednoduchá a legitimní odpověď. Ale tu pan náměstek Bosák buď nezná, nebo říct nechce.

Za pár dní je další jednání Zastupitelstva města Plzně. Bude se ta no to ptát znovu?
Můžeme se o to ještě pokusit, ale mnoho nadějí, že by nám pan náměstek Bosák odpověděl, si nedávám. Podali jsme již několik interpelací k této věci i k investicím v městské vodárně a odpověď je pořád stejná. Náměstek Bosák stále dokola opakuje jen jednu větu: „Neřeknu a je to vaše chyba“. To je úplně absurdní.

PR