Nově jmenovaný profesor Petr Stehlík se ve svém výzkumu věnuje především popisu časového vývoje v matematických modelech, které mají blízko zejména ekonomickým a biologickým problémům. „Představme si lidské nebo ekonomické sítě, ve kterých se šíří informace či spolupráce mezi jednotlivci nebo firmami podobně, jako se rozrůstá les nebo šíří nemoci. Někudy ta informace projde a zůstane navždy, jindy ji zapomeneme, někde zůstávají ostrůvky, pásky nebo jiné jemné struktury – například když my nebo firmy navazujeme dlouhodobé spolupráce. Takto třeba dokážeme vysvětlit, proč si my sami nebo některé zvířecí druhy vzájemně více nebo méně pomáháme,“ vysvětluje svět aplikované matematiky prof. Petr Stehlík.
Složitě vypadající matematika a matematické modely tak poskytují jazyk aplikovaným vědám. „To, co děláme, nefunguje tak, že teď vymyslíme model, který přímo změní svět. Ale spíše nám ukazuje principy fungování a mírní radikální pohledy, že jevy ve společnosti musí existovat nebo fungovat určitým způsobem,“ vysvětluje přínos sledování časového vývoje v matematických modelech Petr Stehlík.
Petr Stehlík v minulosti působil na univerzitách v Austrálii a Německu a za svou práci byl oceněn také cenou belgické Královské akademie věd. Studenti a studentky se s ním mohou setkat na předmětech od základních kurzů matematické analýzy přes předměty týkající se diferenciálních rovnic a dynamických systémů až po matematickou ekonomii a teorii her.
„Za mnohé výsledky, ať už přímo nebo nepřímo, vděčím širokým diskusím, kritickým poznámkám a štěstí na výborné lidi v mém okolí, báječné rodině, vědeckým spolupracovníkům i studujícím. Rád bych při této příležitosti obzvlášť poděkoval spoluautorům, inspirativním a kriticky přemýšlejícím lidem z FAVky i katedry matematiky a nejbližším spolupracovníkům," uvedl Petr Stehlík.