Zpívající právník Ivo Jahelka zahraje pro zámek Čečovice v Plzni ve Skvrňanech

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - sobota, 22. duben 2023 07:27

Média

Klub Ladislava Lábka v Plzni, jenž je základní organizací Českého svazu ochránců památek, se již řadu let snaží opravit poničený zámek v Čečovicích na Domažlicku. Proto pořádá kulturní akce, jejichž výtěžek používá na jeho opravu. Jednou z nich je koncert folkového písničkáře Ivo Jahelky, který se bude konat v neděli 23. dubna v Plzni od 18:00 v M-klubu, Macháčkova 28. Vybrané peníze použije klub na spoluúčast v dotačních programech, které získal na rekonstrukci objektu.

Akci pořádáme výjimečně v Plzni, doufáme, že snad přijdou zájemci nejen o samotný koncert Ivo Jahelky, ale i s tím záměrem, že tím podpoří i jednu památku. Výtěžek z koncertu použijeme jako spoluúčast k půlmilionové dotaci z Programu rozvoje venkova na obnovení štukové římsy a podlahy v nejkrásnější místnosti prvního patra zámku,“ uvedla Miroslava Šusová, místopředsedkyně klubu Ladislava Lábka. Doplnila, že na první letošní akci, kterou byl country bál ve Staňkově, se vybralo na opravu zámku 55 tisíc korun.

Zámek převzali nadšenci do vlastnictví v roce 1998, kdy na něj byl vydán demoliční výměr. Byl v zuboženém stavu, poškozený povětrnostními vlivy a požárem v roce 1990. Od té doby se zámek stále opravuje, ale pořád ještě je třeba provést značné množství nutných úrací. Klub se snaží, aby zámek žil, ale dokončit celkovou rekonstrukci bude vyžadovat ještě velké množství financí. „Naší snahou je učinit z obce známé kulturní, společenské a turisticky atraktivní centrum regionu a přilákat české i německé zájemce o památky a kulturní akce," dodala Miroslava Šusová.

Rekonstrukci zámku podporuje Ministerstvo kultury ČR, Plzeňský kraj a MAS Radbuza. V roce 2015 klubu finančně pomohla i anglická nadace The Friends of Czech Heritage. Spolek by mohl získávat z dotací víc peněz, ale neměl by na povinnou spoluúčast. Na tu nyní získává finance jen díky návštěvníkům kulturních akcí. Pravidelně v srpnu klub pořádá Folk-country festival pro zámek Čečovice, letos se bude konat již 15. ročník. V barokní sýpce pořádá výstavy obrazů a fotografií, v červnu se zapojuje do kulturní akce Západočeské baroko. V unikátním gotickém kostele sv. Mikuláše v Čečovicích, jenž je národní kulturní památkou, pořádá benefiční koncerty, jejichž výtěžek jde na opravy zámku.

Nyní tedy k záchraně zámku přispěje svým plzeňským koncertem i oblíbený zpívající právník Ivo Jahelka, stálice naší folkové scény již téměř čtyři desítky let. Ivo Jahelka na sebe upozornil na festivalu Porta, jeho písnička „Soudili se“ se objevila na výběrovém albu Porta 84. Jahelkovy písně jsou založeny na vtipných textech z právnického prostředí, které bývají kvalitně a nápaditě zrýmované. Výjimku mezi soudničkami tvoří album Veselá revoluce z roku 1990, kde se Ivo Jahelka zaměřil na společenské události a jevy z konce 80. a začátku 90. let. Advokátní praxi vykonává od roku 1978 a zabývá se především občanskými spory. Přijďte si tedy poslechnout nestárnoucí písničky a současně přispět na dobrou věc.

Čečovice byly poprvé zmiňovány v roce 1356. Již tehdy na místě dnešního zámku stávala gotická tvrz, která je ve velké míře dochována v hospodářském sídle zámku – sýpce. Dalšího stavebního ruchu se pak tato památka dočkala v 16. a 17. století. V držení Čečovic se vystřídala řada významných českých šlechtických rodů – páni z Bukovce, z Velhartic, Rožmberkové, Popelové z Lobkovic a Trauttsmanndorfové. Po pozemkové reformě byl zámek prodán jako zbytkový statek a po roce 1948 zkonfiskován. Dále jej užívalo JZD, v roce 1990 vyhořel.