Zvítězily jeho osobní zájmy v Parlamentu, tepou Baxu kolegové z ODS

Zveřejněno v Politika
Od - úterý, 13. říjen 2020 11:16
Martin Baxa Martin Baxa .

Velké kritice z vlastních řad čelí krajský šéf ODS, primátor Plzně a poslanec Martin Baxa poté, co oznámil posun v koaličních jednáních s Piráty a seskupením kolem levicového exhejtmana Josefa Bernarda. Podle části ODS Baxa jedná jako individualista, když obětoval kraj ve prospěch lepší pozice do parlamentních voleb, ve kterých by měl kandidovat.

https://www.youtube.com/watch?v=ev67tk_FBjM

„Obětoval se kraj ve prospěch lepší pozice do parlamentních voleb. Jsem přesvědčena o tom, že je to důsledek kumulace funkcí. Člověk musí rozhodnout, čemu se chce věnovat, co bude zastupovat a co je jeho cílem,“ sdělila na adresu Baxy náměstkyně zastupující hejtmana Marcela Krejsová (ODS).

Vadí Baxova kumulace funkcí

Baxa, který je v současnosti poslancem, primátorem Plzně, krajským šéfem ODS a jejím celorepublikovým místopředsedou, kandidoval v krajských volbách z šestnácté pozice. Dopředu ale bylo jasné, že oblíbeného politika voliči vykroužkují, a nyní mu tak k funkcím zřejmě přibude další.

„Já jsem byl po těchto volbách osloven velkým počtem voličů různou cestou, e-maily, zprávami i osobními kontakty, které nás vyzvaly k tomu, abychom vytvořili koalici, která nebude kopírovat vládní koalici,“ reagoval Baxa na dotaz, proč upřednostňuje koalici s Piráty a skupinou kolem Bernarda.

Řada členů ODS ale považuje Piráty za ultralevici a osobní spory má i s levicovým exhejtmanem Josefem Bernardem, který ještě před svým odchodem z ČSSD dokonce svým kolegům hrozil právními kroky, když mu vyčinili za „nezodpovědné chování“ v souvislosti s nákazou covid-19.

Separátní dohoda Baxy s Bernardem?

Baxa pak dokonce Bernarda označil za lháře, když Bernard kampaň postavil na záchraně městských lázní a jejich přebudování ve filharmonii a galerii, a to i přesto, že lázně vlastní soukromá společnost, nikoliv kraj nebo město. Baxu rozčílily slova Bernarda, že politici pro novou galerii nic neudělali.

„V předvolební kampani došlo k potyčkám ve slovním slova smyslu, které se týkaly Západočeské galerie v Plzni. My v tuto chvíli jako ODS nevidíme důvod s nimi nejednat kvůli tomu, že jsme si s nimi v minulosti něco řekli,“ odpověděl Baxa na dotaz redakce TV ZAK.

Řada straníků se nyní domnívá, že Baxa s Bernardem uzavřeli separátní dohodu. Oba se totiž netají politickými ambicemi, a lze tak očekávat jejich kandidaturu v parlamentních volbách příští rok. Vadí jim jak spolupráce s levicovými Piráty a levicovým exhejtmanem Bernardem, tak možná podoba krajské rady, ve které by Piráti s Bernardovou skupinou měli na úkor ODS a TOP 09 většinu.

„Regionální rada ODS uložila vyjednávacímu týmu jednat o pozici hejtmana, ale zároveň vyjednat důstojné postavení ODS v krajské radě. Menšina čtyři proti pěti kolem Bernarda ale rozhodně důstojným postavením pro ODS není,“ doplnila pro TV ZAK Krejsová.

Autor: kap, TV ZAK