Čáp Kryštof žije. Záchranářům se ozval z Afriky

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 2. listopad 2020 14:02
unnamed (10) Foto: DESOP

Tříletý čáp Kryštof, kterého sleduje přes vysílačku Záchranná stanice živočichů v Plzni, doletěl na konci října do Senegalu. 

Foto: DESOP

Záchranáři ze Záchranné stanice živočichů v Plzni se poprvé setkali s Kryštofem jako malým mládětem v roce 2017. Následně o něm ale nevěděli vůbec nic. "Až letos spadl u Města Touškova v noci z radiovysílače do oplocení a nemohl se dostat ven. Tady jsme ho také 19. června 2020 odchytili, podle ornitologického kroužku identifikovali a lehce potlučeného převezli k nám na Záchrannou stanici živočichů v Plzni. Jelikož jsme však věděli, že se jedná o staršího ptáka, který za svůj život musel být už minimálně třikrát na zimovišti třeba v Africe, rozhodli jsme se, že mu dáme vysílačku," uvedl zvířecí záchranář Karel Makoň. Poslední červencový den pak Kryštofa s vysílačkou vypustili záchranáři u Chocenic na louky nad rybníkem.

Foto: DESOP

Poměrně dlouho pak záchranáři čekali, kdy a jakým směrem se Kryštof vydá na zimoviště. Nejprve zamířil do Německa, poté přeletěl Švýcarsko a přes Francii se rovnou do španělského Madridu. Pak pokračoval dál přes Estrecho de Gibraltar do Maroka, chvilku podél pobřeží Atlantského oceánu. Z Maroka jižně dolů na hranici Mali a Mauritánie, kterou přelétl v celé její délce až do Senegalu. "Přelet z Mauritánie do Senegalu nemáme podrobně zmapován, jelikož v dané oblasti nebylo dostatečné pokrytí sítí mobilních operátorů, a tak od 8. do 30. října 2020 se Kryštof nehlásil. Byly to zase nervy, ale naštěstí teď je Kryštof už zase na příjmu a posílá nám pozdrav ze slunné a žhavé Afriky," dodal Makoň.