Co bude s Peklem? Veřejnou soutěž město zatím nevyhlásilo

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 8. březen 2021 10:10
KD Peklo foto: město Plzeň

Maturitní plesy, besídky, divadelní akce. To všechno je minulostí. Oblíbený kulturní dům Peklo je totiž už téměř tři roky kvůli havarijnímu stavu zavřený a chátrá. Veřejnou soutěž, která je v plánu, zatím město nevyhlásilo. Kvůli koronaviru má teď jiné starosti.

Město už v roce 2018 vytvořilo pracovní skupinu, která měla zjistit, co s historickou budovou udělá. Vybírala přitom ze čtyř variant. "Snažit se sehnat dotační titul, z evropských nebo národních dotačních titulů, o objektu se bavit ve spolupráci s Plzeňským krajem či sejmout památkovou ochranu. A pokud by se ani jedna z těchto cest nepovedla, pak prodej za daných podmínek," popsal radní pro ekonomiku David Šlouf. A právě poslední varianta také nakonec nastala.

Podle znaleckého odhadu je cena plzeňského Pekla asi 66 milionů korun, za tuto částku je ale budova neprodejná. Město ho proto nabídne jen za desetinu. Chce vyhlásit soutěž s vyvolávací cenou 6,6 milionu korun. Zatím k tomu ale nedošlo. Kvůli vážné epidemické situaci má totiž jiné starosti.

Za stav Pekla vedení Plzně mnozí kritizují. "Politické strany, které jsou ve vedení města, nechaly zdevastovat Peklo do takového stavu, v jakém je, nyní můžeme být rádi, že ho vůbec někdo koupí," podotkl například opoziční zastupitel Daniel Kůs (Piráti).

Rekonstrukce bude stát až miliardu

Pokud se najde silný investor, který Peklo koupí, čeká ho nelehká práce. "Podle našich základních propočtů bude kompletní rekonstrukce dosahovat částky kolem 700 milionů, možná až k miliardě," vypočítal Šlouf. Objekt je navíc památkově chráněný a skládá se ze tří částí. "První je Fischerova vila z konce 19. století, na opačné straně je objekt historického sálu, a ten propojuje nejmladší část, která je z 30. let ve stylu funkcionalismu. Tu bych považoval za nejkritičtější, protože tam jsou železobetonové konstrukce, které byly už tenkrát provedeny chybným způsobem," popsal vedoucí odboru památkové péče Magistrátu města Plzně Karel Zoch.

Velké problémy způsobuje i zastřešení a krov historického sálu z počátku 20. století, hlavně kvůli tomu se sál narychlo uzavřel. "Objekt je památkově chráněný. To znamená, že nepřichází v úvahu jeho demolice. Nicméně památková ochrana jako taková neznamená, že by s tím domem nešlo nic dělat. Je možné ho transformovat nebo adaptovat k třeba i jinému účelu, je přípustné do něj vložit i nějaké prvky současné architektury," doplnil Zoch.

Prodej Pekla je také možný jen za určitých podmínek. "Velký sál musí být využit dlouhodobě za účelem využití pro kulturní a společenské akce. Do roku 2025 musí být podána žádost o stavební povolení, v roce 2027 musí být pravomocné stavební povolení a do roku 2031 musí proběhnout kolaudace," dodal Šlouf. Pokud by se tak nestalo, město by za přesně stanovených podmínek objekt nabylo zpátky do svého majetku.