Fixovat ceny energií? Pouze na relativně krátkou dobu, doporučili odborníci

Zveřejněno v Politika ZAK
Od - středa, 9. listopad 2022 06:44
Fixovat ceny energií? Pouze na relativně krátkou dobu, doporučili odborníci On-line debata na téma energetická krize. Foto: Televize ZAK

Senátor Pavel Karpíšek, ředitel pro strategii a regulaci Veolia Energie ČR Miroslav Zajíček, odborník na solární energii Jaroslav Rada z České sítě, obchodně technický ředitel Plzeňské teplárenské Jakub Vojta a člen správní rady Invest & Property Consulting Petr Pávek byli hosty online debaty, kterou ve spolupráci se ZAK TV pořádala Kancelář Evropského parlamentu v České republice. Hlavním tématem diskuze byla současná energetická krize. 

Hlavní příčinou energetické krize je již několik měsíců trvající geopolitická situace v podobě válečného konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. Současné ceny energií pak přímo ovlivňují náklady na výrobu elektřiny, náklady na dopravu paliva, emisní povolenky, inflace nebo počasí.

"Lze očekávat, že ceny, tak jak jsou nastavené dnes, do budoucna takto vysoké nebudou. Už jen proto, že když to nezvládnou firmy, které tu energii využívají, a zkrachují, tak paradoxně klesne poptávka," řekl ředitel pro strategii a regulaci Veolia Energie ČR Miroslav Zajíček. Jednou z klíčových otázek, kterou řeší české rodiny v souvislosti s momentální situací je pak zastropování cen energií. "Pokud fixovat v současné době, tak pouze na relativně krátkou dobu. To je moje drobné doporučení," doplnil Zajíček.

"Navzdory tomu, jak jsme malá země, která je navíc obklopená velkými vlivy ze všech stran, máme nesmírný potenciál. Považuji za obrovskou škodu, když bychom ten potenciál, ať už lidský, přírodní, nebo zdrojový, nedokázali využít ve vlastní prospěch tak, abychom si mohli dovolit žít dál na určité úrovni v rámci zabezpečených energií," uvedl člen správní rady Invest & Property Consulting Petr Pávek.

Všichni hosté se zároveň shodli na tom, že další vývoj situace záleží především na postoji, který k problematice zaujme Evropská unie. "Je důležité, že každá krize přináší i něco pozitivního. Já si myslím, že to pozitivní v tuto chvíli je, že všichni akteři, kteří mají vliv na současnou energetickou krizi, spolu začali alespoň diskutovat. Věřím, že to brzy přinese nějaký výsledek, aby se energie vrátila do nějakých racionálních hladin," okomentoval aktuální jednání státních představitelů senátor Pavel Karpíšek.

"Za teplárníky bych chtěl poprosit a apelovat na stát, aby minimálně zřídil nějakou koordinační skupinu a řešil s nimi návrhy, které Teplárenské sdružení již sepsalo ke stabilizování cen tepla," vyzval Úřad vlády České republiky obchodně technický ředitel Plzeňské teplárenské Jakub Vojta.

Rčení, že je každá krize zároveň příležitostí, potvrzují podle odborníka na solární energii Jaroslava Rady i možnosti obnovitelných zdrojů. "Větrné, nebo solární elektrárny nám umožňují dovolit si na část roku zcela vypnout uhelné elektrárny. Čím víc obnovitelných zdrojů budeme mít, tím delší to období může být. Na příkladu Anglie můžeme vidět, že i jeden týden je obrovská úspora."

Kompletní záznam diskuze je možné zhlédnout na tomto odkaze