Novou angiolinku pro intervenční kardiologii téměř za 21 milionů korun pořídila Fakultní nemocnice v Plzni. Nahradí staré zařízení z roku 2008, na němž lékaři provedli přes 20 tisíc léčebných a diagnostických výkonů. Nová angiolinka zvýší úspěšnost zákroků a minimalizuje fyzickou zátěž pacientů.
Kardiologové ve FN Plzeň disponují dvěma moderními spojenými katetrizačními sály s angiografickými systémy. První kardiointervenční angiolinka ve FN Plzeň Lochotín byla uvedena do provozu v roce 2000, v roce 2008 pak byla provedena její výměna a v roce 2011 byla zprovozněna druhá. Starší zařízení z roku 2008, na kterém bylo provedeno více než 20 000 diagnostických a léčebných výkonů, nyní za účelem udržení bezproblémového technického provozu a prohloubení dosaženého standardu zákroků vystřídala nová technologie 21. století. "Parametry nového zařízení splňují nejpřísnější soudobá kritéria, přináší možnost dalšího zvýšení efektivity diagnostických i intervenčních kardiologických zákroků a navíc dále sníží radiační dávky pro pacienty a ošetřující personál," uvedl přednosta kardiologické kliniky Richard Rokyta. Díky moderní rentgence, detektoru s přímou konverzí záření, integrovaným zobrazovacím a funkčním specializovaným metodám a velkoplošnému monitoru se významně zlepší kvalita zobrazení.
Pracoviště Intervenční kardiologie Kardiologické kliniky zajišťuje jako jediné v kraji nonstop intervenční výkony pro léčbu akutního infarktu myokardu a stále častěji provádí katetrizační náhrady aortálních chlopní. Každoročně je zde vyšetřeno téměř 2 500 pacientů a je provedeno přes 1 000 léčebných zákroků. „Každá nová technologie posouvá naši nemocnici kupředu a pomáhá ji udržovat na vysoce profesionální úrovni. Díky novému angiografickému systému nyní můžeme přesněji diagnostikovat onemocnění a zároveň pacientům poskytnout naprostý komfort,“ dodal ředitel FN Plzeň Václav Šimánek.