I v druhé polovině pracovního týdne nabízí Plzeň rozmanité kulturní události

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - středa, 21. únor 2024 06:45

Média

Jarní prázdniny jsou v plném proudu, ale společenský život v Plzni neutichá. Dopřejte si divadelní představení, tanec či besedu s oblíbeným hercem!

Alena Vávrová: Ohnivá panenka
"Srdečně zveme do Polanky na setkání s Alenou Vávrovou, její poslední básnickou sbírkou a hosty," uvádí Knihovna města Plzně. Začátek je ve středu 21. 2. v 17:00.

Swingový středek si užijte 21. 2. od 18:00 v DEPO2015.

Kurz moderních párových tanců na ZČU nejen pro studenty Západočeské univerzity začíná v Domě U Slunce Na Roudné 1 v 19:00.
Tanec v Plzni vás zve na kurz moderních párových tanců, které se tančí po celém světě na party, ulicích, v parcích. Zábavnou formou se naučíte principy social dance, vedení a následování, fungování v páru, otočky, zkusíte si základy kubánské salsy, bachaty i ruedu - tancování v kruhu, a zažijete spoustu legrace.

Balet Srdce uvede 21. 2. v 19:00 Nová scéna DJKT.
Odvážný taneční projekt Srdce přináší hluboký, lidský příběh Eriky a Sebastiana, dvou studentů medicíny. Od jejich bezstarostného studia na vysoké škole se odvíjí příběh, plný dramatických okamžiků. Jejich životy se na čas rozdělí. Naposledy spatří Sebastian svou milovanou Eriku jako člen transplantačního týmu.

Operu Věc Makropulos má na programu 21. 2. v 19:00 Velké divadlo.
Leoš Janáček patří k nejvýznamnějším operním skladatelům minulého století. Jeho operní tvorba se stala pevnou součástí světových operních scén. Své současníky Janáček šokoval už výběrem námětů pro své opery.
Nejinak tomu bylo, když se rozhodl zhudebnit hru Karla Čapka Věc Makropulos z roku 1922. Jistě jej lákala tajemná žena Elina Makropulos, dcera dvorního lékaře Rudolfa II. Císař se bál smrti, a tak přikázal svému lékaři, aby pro něj vytvořil elixír věčného mládí a nesmrtelnosti. Když byl přípravek hotov, přikázal císař, aby jej lékař vyzkoušel na své dceři. Tak prožila Elina přes tři sta let dlouhý život. V opeře ji vidíme na konci její existence, unavenou nepřiměřenou délkou života a toužící po smrti, které se zároveň bojí. Filosofické poselství díla – „vy hlupci, vy jste tak šťastni, že tak brzo zemřete“ – je i dnes aktuální.

Komedii Čas pod psa uvádí Divadlo Maebh 21. 2. v 19:00 v Divadle Dialog.
Náhodné setkání tří žen: zaměstnané matky se starostmi o rodinu, frustrované ženy pod prášky, které zapíjí vínem, a mladé prodavačky v obchodě s prádlem. Všechny tři, každá více méně na konci svých sil, se náhodně setkají v zadní místnosti jedné pařížské kavárničky, kam jsou nuceny se uchýlit před nepřízní počasí a kde jsou posléze nuceny nedobrovolně strávit noc. To vše pod "dohledem" místního číšníka, ironika a nepřítele žen.

Beseda s Tomášem Töpferem začne 21. 2. v 19:00 v Divadle Pluto.
Herec Tomáš Töpfer je známý jako Karel Arazím z Četnických humoresek, z filmů o Básnících, ale i z řady dalších filmových a televizních rolí. Narodil se v pražské židovské rodině, jeho tatínek prošel terezínským ghettem, kde začal hrát divadlo. Tomu se pak začal věnovat i jeho mladší syn Tomáš. Vystudoval brněnskou konzervatoř a pražskou DAMU. Hrál a režíroval v divadlech v Ostravě, v Šumperku, v Ústí nad Labem a v Praze. Založil tradici Shakespearovských letních slavností a vrátil život do někdejšího Hudebního divadla v Nuslích, dnešního Divadla Na Fidlovačce. Na besedě s ním tedy určitě bude o čem povídat!

Isara a Alternativa v Hifáči!!!
Alternativa a Isara spolu po dlouhé době zahrají v HiFi klubu od 19:00.

Pocta Haně Hegerové
Pořad pro seniory začne ve čtvrtek 22. 2. v 15:00 D klubu.

Literární večírek
Pocta Františku Nepilovi II.
Komponovaný literárně - hudební pořad v Semlerově rezidenci si nenechte ujít 22. 2. od 17:00. Účinkují Jiří Hlobil a hosté.

Postřižiny
Ten Francin je nějaké chabrus na nervy, měl by si, podle spisku páně Batisty, omévat přirození vlažnó vodó.“ Kdo by neznal legendární hlášky strýce Pepina?
Kouzlem první republiky prodchnutý příběh Hrabalovy maminky Maryšky, otce Francina a strýce Pepina, který přijede na návštěvu a zůstane napořád, milují celé generace čtenářů. Vůně zabijačky, piva, Maryščiných vlasů a nezaměnitelného humoru svérázných postav si nenechte ujít 22. 2. od 19:00 ve Velkém divadle.

Branický zázrak
Písničkář Pavel Krajíček dosáhl středního věku a diví se, kam se ztratilo jeho mládí, sláva, radost ze života a teď dokonce i kolo z garáže. Smiřuje se s tím, že mládí mu nikdo nevrátí, a o to víc chce zpátky alespoň kolo. Policie se zdá bezradná, a tak se Krajíček rozhodne odhalit a potrestat loupeživé bezdomovce na vlastní pěst. To se mu sice nepodaří, ale získá naději, že by mohl dostat odpověď na to, co ho v životě vlastně trápí. Stačí prý jen během úplňkové noci přespat v kouzelném lesíku u ohně s bezdomovci.
Civilní reálie pražské periferie a zápletka s ukradeným bicyklem vytvářejí v kombinaci se vznešenými tóny hudby třaskavou směs. Humorná nadsázka s lehkostí předává poselství, která si divák může odnést ve svém srdci.
Muzikál Jana Svěráka a Tomáše Kluse uvádí 22. 2. v 19:00 Nová scéna DJKT.

Smetana & Tomáš Brauner
Pod taktovkou Tomáše Braunera zahraje Plzeňská filharmonie Symfonickou báseň Richard III. Bedřicha Smetany, Symfonii č. 1 e moll Jeana Sibelia nebo Koncert pro klavír a orchestr Viktora Kalabise. Za klavír usedne úspěšný mladý pianista Matouš Zukal. Pátý koncert řady Platina je jedním z řady koncertů, který oslavuje letošní významné výročí Smetana 200. Koncert začíná 22. 2. v 19:00 v Měšťanské besedě.

Žamboši u Zacha
Žamboši jsou česká hudební skupina založená v roce 2002 okolo Jana Žambocha. Žánrově vychází z folku s přesahy do rocku a alternativy. Za svá vydaná alba získali Žamboši třikrát cenu Anděl (2006, 2009 a 2018) v kategorii folk. Přijďte si je poslechnout do Zach´s Pub ve 20:30.

I v druhé polovině pracovního týdne nabízí Plzeň rozmanité kulturní události Ilustrační foto: Peggy Kýrová