Se svým plochým tělem a velikostí 3-8 mm jsou štěnice řazeny mezi ploštice. V dospělosti mají hnědočernou barvu na rozdíl od začátku jejich vývoje, kde můžou být ploštice téměř průhledné. Když jsou ploštice napité krve, mají načervenalou barvu. Dospělý jedinec dokáže překonat za pouhou jednu minutu jeden metr, a to i když se pohybuje pouze lezením. I to může být důvod, proč jsou štěnice tak zdatnými protivníky.
Štěnice se šíří nejvíce tam, kde mají hodně potravy a tou je pro ně krev. Můžou být všude tam, kde je veliká koncentrace lidí. Dokážou se se svojí rychlostí velice rychle přemísťovat a šířit, ať už z bytu do bytu nebo dokonce po fasádách domů. Proto je dobré vědět, jak poznat, že štěnice nejsou zrovna i u vás a případně jak na ně.
Jak poznat přítomnost štěnic?
Před samotným bojem se štěnicemi je potřeba vědět, jestli ať už doma nebo třeba v práci vůbec štěnice máte. Častou snahou jak zjistit přítomnost štěnic bývá kousnutí. Nejenže lze kousnutí od štěnice velice špatně poznat a to i odborníkem, ale někteří můžou mít na kousnutí dokonce nulové příznaky. Na kůži se kousnutí projevuje velice podobně jako kousnutí od komára.
Ne každý má chuť vyhazovat peníze za firmu, která zjistí, jestli štěnice doma nebo na pracovišti máte. Tyto firmy jsou skvělým řešením, ale existují způsoby, jak svépomocí zjistit výskyt štěnic. Štěnice většinou za dne nespatříte, protože jsou to noční tvorové. Přes den se dají najít jen tehdy, když už jsou velice přemnožené.
Jejich trus může být další možností jak potvrdit výskyt. Malé černé tečky, které bývají dobře viditelné třeba na matracích nebo na světlých prostěradlech většinou znamenají přítomnost štěnic. Ale jedinou spolehlivou cestou jak na 100% vědět že máte štěnice doma, je polapit je.
Pokud ale nechcete v noci sedět s baterkou a čekat než nějaká vyleze, skvěle vám mohou pomoct tzv. monitorovací nebo aktivní pasti. Tyto pasti jsou velice účinné a nemusíte se bát, že by se na ni chytilo třeba vaše dítě nebo domácí mazlíček. Jsou opatřené krytem, který zajistí nejen bezpečí, ale také možnost past každý den kontrolovat bez potřeby otevření. Tyto pasti neslouží na to, že se zbaví štěnic, ale pomohou vám zjistit jejich přítomnost a štěnice, které se do nich dostanou, mají téměř nulovou pravděpodobnost, že utečou. Dají se koupit i jako prevence, když se například u vašich sousedů tito nezvaní hosti objevili a vy tak budete moci v klidu spát. Skvělým pomocníkem můžou být také pro hotely, ubytovny a další místa s velkým výskytem lidí. Jak ale na případné hubení štěnic?
Co dělat, když se výskyt štěnic potvrdí?
Samozřejmě pokud chcete mít klid od boje se štěnicemi nebo máte štěnice doma ve větším množství, je nejlepší cestou zavolat odbornou firmu. Je potřeba co nejdříve jednat.
Úplně nejúčinnější, jak vést boj se štěnicemi svépomocí, je kombinace různých metod. Mezi nejúčinnější patří různé postřiky, které pomáhají v hubení nejenom štěnic, ale také například vší a blech, které také zrovna rádi nemáme. Nejenže na postříkaném povrchu dlouho vydrží, ale zároveň mají vysokou vypudivost, která štěnicím silně vadí. Dokonce jim bráni v rozmnožování. Přípravky je dobré aplikovat rozprášením na matrace, noční stolky, postele ale i jejich okolí, okolo stěn a i na různé mezery v podlahách či další místa možného výskytu štěnic. Pro účinnost této varianty je ale potřeba akci každých 10-14 dní opakovat.
Dále se dají použít dýmovnice nebo koncertované přípravky. Vyzkoušet ale můžete i obyčejnější věci jako je fén nebo se vyprání lůžkovin v pračce na alespoň 60°C. Pokud nepovede tento boj k jasnému výsledku, je určitě nevyhnutelné pozvat odbornou firmu.
Další informací najdete zde.
PR